Man Unitedille takaisku – Phil Jones kuukauden sivussa
Kuva: Getty Images
Manchester Unitedin puolustus on kokenut kovan takaiskun. Englannin EM-karsintojen avauksessa Sveitsiä vastaan loukkaantuneella Phil Jonesilla on lonkkavamman vuoksi edessä kuukauden sairausloma. Myös harjoituksissa loukkaantunut Ashley Young on todennäköisesti sivussa huomisesta kotiottelusta Queens Park Rangersia vastaan.
– Tilanne ei ole juurikaan parantunut. Vaikka pelaajia palaa pelikuntoon, on myös viime viikolla loukkaantuneita miehiä, kuten Young ja Jones. Tilanne on siis lähes sama, mitä ennenkin, United-manageri Louis van Gaal kommentoi joukkueensa loukkaantumisia.
Positiivisena asiana Southamptonista kesällä saapunut Luke Shaw on toipunut loukkaantumisestaan. Myös viikolla reserveissä pelanneet Rafael ja Ander Herrera ovat todennäköisesti pelikunnossa.
– Uskon Herreran ja Shaw’n olevan kunnossa. On aina riski tuoda pelaaja takaisin suoraan loukkaantumisen jälkeen. Tämän vuoksi annoin heidän pelata, van Gaal jatkoi.
Lähde: Sky Sports
Toimittajan sana
Jonesin loukkaantuminen iskee Unitedin heikompaan paikkaan. Joukkueen puolustus on vuotanut ensimmäisissä otteluissa pahemman kerran, vaikka burnleytä vastaan nollat pitikin. Unitedin onneksi Marcos Rojo sai työlupansa kuntoon ja on valmis debytoimaan huomenna.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Brighton-valmentaja piikitteli Arsenalia: ”Kukaan ei myönnä sitä, mutta…”
- BBC: Danny Welbeck nähdään ensi kaudellakin Valioliigassa
- Tottenham-pelaaja vakuuttaa: Joukkue kääntää kurssinsa – ”Et voi sanoa, etteikö meillä olisi tarpeeksi hyviä pelaajia…”
- Toimittaja: Nottingham Forest ei aio käyttää hyökkääjänsä kallista osto-optiota
- Liverpooliin siirtyvä toppari joutuu leikkaukseen
- Julian Nagelsmann kertoi mielipiteensä Liverpool-pelaajasta: ”Tilanne oli todella vaikea”
- Vakavasta auto-onnettomuudesta kuntoutunut Michail Antonio löysi uuden seuran
- Arsenalin Calafiori vihjasi paluusta entiseen seuraansa: “Haluaisin palata Romaan”
- Fantasy Premier League: GW 29 – kuka kapteeniksi?
- Arsenalin puolustaja myöntää jännityksen mestaruusjahdissa
- Arsenalin Calafiori vihjasi paluusta entiseen seuraansa: “Haluaisin palata Romaan”
- Valioliigan somejulkaisu meni yli rajan – Tottenham vaati poistamista
- Arne Slot kertoi mielipiteensä Valioliigan pelillisestä trendistä: ”Jalkapallosydämeni ei pidä siitä”
- Vakavasta auto-onnettomuudesta kuntoutunut Michail Antonio löysi uuden seuran
- Fantasy Premier League: GW 29 – kuka kapteeniksi?
- Athletic: Arsenal-valmentajan tilipussi karttuu jokaisesta erikoistilannemaalista
- Patrick Vieira kertoi mielipiteensä Arsenalin pelitavasta: ”Olen hieman pettynyt, mutta…”
- Arsenalin puolustaja myöntää jännityksen mestaruusjahdissa
- Julian Nagelsmann kertoi mielipiteensä Liverpool-pelaajasta: ”Tilanne oli todella vaikea”
- Taas punainen kortti – Chelsea-luotsi pettyi pelaajiinsa: ”Tämä ei ole hyväksyttävää”