Claudio Ranieri Valioliigasta: ”Tämä sarja on ihan hullu”
Kuva: Getty Images
Valioliigan tiistain kärkiottelussa Leicester ja Manchester City päätyivät maalittomaan tasapeliin. Tulos tietää sitä, että 19 kierroksen jälkeen Arsenal ja Leicester ovat tasapisteissä (39) sarjakärjessä. City on kaksikosta kolmen ja Tottenham neljän pisteen päässä.
– Mielestäni pelasimme erinomaisen ottelun. Se oli vaikeaa. Pelasimme hyvin ja loimme joitain maalipaikkoja. Halusin nähdä, miten pelaajani reagoisivat Liverpool-tappion jälkeen. He reagoivat hyvin, Leicesterin manageri Claudio Ranieri sanoi BT Sportille pelin jälkeen.
– Jokainen peli on meille vaikea. Tämä sarja on ihan hullu. Kukaan ei halua voittaa liigaa. Tämä on hyvin omituista.
Valioliigassa monen joukkueen rakentamiseen on käytetty rahaa jopa satoja miljoonia euroja. Leicester edustaa toista ääripäätä. Joukkue on Valioliigan mittapuulla hyvin ”edullinen”.
– Me olemme kellari ja muut joukkueet ovat huviloita, joilla on uima-allaskin. Tämä ei ole meille helppoa, mutta haluamme taistella kaikkia vastaan.
– Se on ihme, mitä me tällä hetkellä teemme. Haluaisin tämän jatkuvan, mutta se ei ole helppoa. Voin vain sanoa pelaajilleni ”hyvin tehty”. Kannattajamme ovat uskomattomia, he kannustavat ja piiskaavat meitä eteenpäin.
Leicester kohtaa seuraavaksi Valioliigassa Bournemouthin 2. tammikuuta. Sen jälkeen on vuorossa tuplaottelu Tottenhamia vastaan – ensin FA Cupissa ja heti perään Valioliigassa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Virgil van Dijk vaatii TV-asiantuntijoilta asiallista kritiikkiä: ”Et ajattele seurauksia tai pelaajien henkistä puolta”
- Athletic: Aston Villa selvisi säikähdyksellä – ykköskärki palaamassa sittenkin pian pelikentille
- Toimittaja: Newcastle asetti suuren hintalapun Sandro Tonalille
- Alan Shearer kertoi mielipiteensä Sandro Tonalin tilanteesta: ”Tiedämme, ettei jalkapallossa ole oikeaa lojaaliutta”
- Arne Slot halusi luottopelaajansa Liverpooliin – siirto ei toteutunutkaan: ”Ei ollut saatavilla”
- Liverpool joutuu maksamaan Chelsealle miljoonakorvauksen teinilupauksesta
- Oliver Glasner kommentoi puhuttanutta McNeil-siirtosaagaa: “Olen pettynyt”
- Liam Rosenior raivostui silmin nähden – “Arsenal ei osoittanut kunnioitusta”
- Fantasy Premier League: GW25 – mitä kauden ensimmäinen tuplapeliviikko tarkoittaa managereille?
- Arne Slot kertoi mielipiteensä Liverpoolin jättihankinnasta
- Liverpool joutuu maksamaan Chelsealle miljoonakorvauksen teinilupauksesta
- Liam Rosenior raivostui silmin nähden – “Arsenal ei osoittanut kunnioitusta”
- Arne Slot kertoi mielipiteensä Liverpoolin jättihankinnasta
- Fantasy Premier League: GW25 – mitä kauden ensimmäinen tuplapeliviikko tarkoittaa managereille?
- Oliver Glasner kommentoi puhuttanutta McNeil-siirtosaagaa: “Olen pettynyt”
- The Athletic: Crystal Palacelta törkeää toimintaa siirtorajalla
- Lehti: Arsenal keskusteli Bayern-pelaajan kanssa siirtoikkunan loppuhetkillä
- Sky: Alex Oxlade-Chamberlain löytämässä uuden seuran
- Manchester City vyöryi finaaliin – Newcastle koki täystyrmäyksen
- Arne Slot halusi luottopelaajansa Liverpooliin – siirto ei toteutunutkaan: ”Ei ollut saatavilla”