Leon Brittonilla edessään huima tasaluku
Kuva: Getty Images
Swansea pelaa tänään elintärkeän ottelun toista putoajakandidaattia, Sunderlandia vastaan. Walesilaisten riveissä Leon Britton saavuttaa käsittämättömän rajan, mikäli pelaa.
Britton saapui Swanseaan 13 vuotta sitten, lainasopimuksella West Hamista, ja mikäli on kokoonpanossa tänään, on kyseessä hänen 500. seurassa pelaamansa ottelu.
33-vuotias pelintekijä vietti nuoruusvuotensa pelaten ensin Arsenalissa 1991-1998, sen jälkeen West Hamissa 1998-1999. Swanseassa hänelle on kertynyt muun muassa esiintymiset 426:ssa liigaottelussa, 28 FA Cupin pelissä, ja kahdeksassatoista Liigacupin kohtaamisessa.
– Totta puhuen luulin, että pelasin viimeisen otteluni Swansean paidassa viime kauden päättyessä Crystal Palacea vastaan. Puhuin Garry Monkin kanssa tulevaisuudesta, ja ymmärsin ettei minulle ole enää sijaa siinä, Britton sanoo.
Toisin kuitenkin kävi, ja kohtalon oikusta massiivinen tasaluku saattaa täyttyä pelatessa hyvin tuttua miestä vastaan.
– Kävin koulua Jermain Defoen kanssa, ja liityimme West Hamiin samaan aikaan, kalliina teinipelaajina. Olemme tekemisissä edelleen, ja lähetin hänelle viimeksi tekstiviestin jossa kysyin, voisiko hän olla tekemättä maalia meitä vastaan. Uskon kyllä, että vaikka hänen äitinsä pyytäisi samaa, hän ei suostuisi, koska rakastaa maalintekoa.
Lähde: Wales Online
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- The Athletic: Omar Marmousin siirto Tottenhamiin viimeistä silausta vaille valmis
- Lähde: Manchester United valmistautuu tekemään tarjousta kahdesta huippupelaajasta
- Tottenhamille huonoja uutisia – avainpelaaja jälleen loukkaantunut
- Paul Scholes jyrähti Bruno Fernandesin kommenteista: ”Hänen on varmaan parasta pitää suunsa kiinni”
- Virallista: Brighton nappasi Jaouen Hadjamin
- Virallista: Manchester United hankki Carlos Baleban vahvistamaan keskikenttäänsä
- Tilasto paljastaa karun luvun Chelsea-maalivahdin hörpystä
- The Athletic: Manchester Cityn huippupelaaja lähellä siirtoa Newcastleen
- Romano: Chelsean ylijäämähyökkääjä siirtymässä Nottinghamiin – yllättävän suuri summa
- Virallista: Surkeassa vireessä oleva maalivahti hakee Bournemouthista uutta potkua
- Tottenhamilta posketon hankinta – 100 miljoonan euron siirtosumma!
- Virallista: Brighton nappasi Jaouen Hadjamin
- The Athletic: Manchester Cityn huippupelaaja lähellä siirtoa Newcastleen
- Aston Villa reagoi järkyttävään avausotteluun – teki tarjouksen huippupelaajasta
- Virallista: Manchester United hankki Carlos Baleban vahvistamaan keskikenttäänsä
- Tilasto paljastaa karun luvun Chelsea-maalivahdin hörpystä
- Romano: Chelsean ylijäämähyökkääjä siirtymässä Nottinghamiin – yllättävän suuri summa
- Virallista: Surkeassa vireessä oleva maalivahti hakee Bournemouthista uutta potkua
- Sopu lähellä: Arsenal tekemässä ison pelaajamyynnin
- Gary Neville nimesi Valioliigan mestarisuosikkinsa: ”En ole koskaan ollut näin varma”