23. kisapäivän puheenaiheet: Cristiano Ronaldo kruunasi vihdoin maajoukkueuransa
Kuva: Getty Images
Sunnuntaina pelattiin Ranskan EM-kisojen 23. ja samalla viimeinen kisapäivä. Tänään selvitettiin Euroopan mestari. Katsauksessa käymme läpi päivän suurimmat puheenaiheet.
Ronaldon loukkaantuminen
Avausjakson merkittävin tapahtuma finaalissa nähtiin ottelun alkupuolella, kun Dimitri Payet’n myöhäinen taklaus rikkoi Portugalin kapteenin Cristiano Ronaldon jalan. Tähtihyökkääjä joutui tulemaan pakonomaisesti vaihtoon, mutta jatkoi johtamistaan penkin puolelta.Ronaldolle vihdoin kruunu maajoukkueuralle
Portugali lähti 12 vuotta sitten Kreikkaa vastaan kotikisoissa historiansa ensimmäiseen EM-finaaliin suosikkina. Tuolloin 19-vuotias Cristiano Ronaldo kyynelehti altavastaajalle hävittyä mestaruutta. Tänään joukkue sai revanssinsa pitkälti samoilla aseilla kuin Kreikka kaatoi heidät, ja 31-vuotias Cristiano pääsi itkemään onnen kyyneleitä. Ronaldo ei loukkaantumisensa vuoksi päässyt pelaamaan ottelua loppuun saakka, mutta pääsi nostamaan jatkoajan päätteeksi sitä kauan himoittua pokaalia.Islannin maali lohkovaiheessa suuressa roolissa
Jos Islanti ei olisi voittanut Itävaltaa lisäajan lopun maalilla, Portugalin tie olisi voinut katketa jo ennen finaalia. Nyt lusitaanin kaatoivat matkalla loppuotteluun Puolan, Kroatian ja Walesin. Ilman Islannin voittoa vastaan olisi jo ennen finaalia tullut isäntämaa muun muassa isäntämaa Ranska ja Saksa. Portugali myös voitti turnauksessa vain yhden ottelun varsinaisen peliajan puitteissa, ja oli kisojen aikana johtoasemassa vain 73 minuutin ajan.
73 - Portugal have been ahead for only 73 minutes of their 720 minutes played this #Euro2016. Clutch.
Rui mies paikallaan
Rui Patricio pelasi finaalissa Portugalin maalilla kenties uransa parhaan ottelun. Maalivahti torjui ottelussa peräti seitsemän ranskalaisten laukausta. Yhtä koviin töihin ei EM-finaalissa kovin usein jouduta.
7 - Since 1980, no goalkeeper has made more saves in a EURO final than #POR's Rui Patricio (@Pschmeichel1 also 7 v Germany in 1992). Heroic.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Oliver Glasnerin oli vaikea sulattaa tuomaripäätöstä Man Utd -ottelussa
- Tottenhamin päävalmentaja: Fulham-tappiossa meni pieleen kaikki
- Bruno Fernandes kertoi, mistä Man United on kärsinyt tällä kaudella
- Jättiläisten kohtaaminen oli Valioliiga-kausi pienoiskoossa – Jurriën Timber ratkaisi
- Fulham painoi veitsen Tottenhamin kurkulle
- Manchester United oli jo alakynnessä, mutta yksi hetki käänsi ottelun
- Valioliigan kulttipelaajalle uusi sopimus
- Tiukka vastaus – Manchester Unitedin Michael Carrick torppasi saamansa kysymyksen: ”Ei sillä ole mitään merkitystä”
- Valioliiga-historiaa tehnyt James Milner kommentoi tulevaisuuttaan
- Manchester City pusersi voiton ilman Erling Haalandia
- Tiukka vastaus – Manchester Unitedin Michael Carrick torppasi saamansa kysymyksen: ”Ei sillä ole mitään merkitystä”
- Valioliiga-historiaa tehnyt James Milner kommentoi tulevaisuuttaan
- West Ham teki isot tappiot – seuran pakko myydä pelaajia
- Raivo repesi Englannissa: Uefa vuoti Valioliigan seurojen taloustietoja – Chelsea teki ennätysmäiset tappiot
- PSG sai lisäaikaa valmistautua Mestarien liigan ratkaisevaan Chelsea-peliin
- Valioliigan kulttipelaajalle uusi sopimus
- Hämmentävä ottelu Valioliigassa – tuomari katosi kesken pelin, Aston Villalle täysi katastrofi
- Manchester City pusersi voiton ilman Erling Haalandia
- Erling Haaland kokonaan sivussa Manchester Cityn pelistä
- Manchester United oli jo alakynnessä, mutta yksi hetki käänsi ottelun