Tottenham-manageri uskoo suoraan palautteeseen: ”Paskaksi haukkuminen auttoi minua”
Vaikka Tottenham on aloittanut Valioliiga-kauden ilman tappioita, joukkueen valmentaja Mauricio Pochettino ei aio kaihtaa kovaakaan kritiikkiä pelaajilleen, kun he sitä tarvitsevat. Viimeksi keskiviikkona argentiinalainen syytti joukkuettaan ”intohimon puutteesta”, kun Monaco osoittautui Mestarien liigassa maalein 2-1 lontoolaisia paremmaksi.
Pochettino mainitsee esikuvakseen maineikkaan valmentajan Marcelo ”Loco” Bielsan. Bielsan lempinimi tarkoittaa ”hullua”. Tästä hulluudesta Pochettino sai osansa Bielsan toimiessa Tottenham-luotsin valmentajana Espanyolissa vuonna 1998 ja sittemmin Argentiinan maajoukkueessa. Pochettino uskookin rakentavan kritiikin tekevän myös Tottenham-pelaajille hyvää.
-Pidin siitä, ettei manageri koskaan valehdellut minulle. Nuorena saattaa elää omassa kuplassaan ja uskoa tekevänsä kaiken oikein. Joskus tarvitaan ihmisiä, jotka kysyvät, mikä sinua oikein vaivaa, 20 A-maaottelua urallaan pelannut Pochettino toteaa Goal.comin sivuilla.
Pochettino muistelee aikaansa Espanyolissa, kun häntä pidettiin yhtenä liigan parhaista puolustajista. Omassa mielessään hän saattoi pitää pelisuoritustaan kympin arvoisana, mutta nöyränä miehenä hän antoi julkisesti itselleen vain tyydyttävän arvosanan. Bielsa oli kuitenkin toista maata.
-Bielsa sanoi minulle suoraan, että olin paska. Naamani venähti. Hän sanoi, että jos jatkan pelaamista samalla tavalla, hän ei voi valita minua maajoukkueeseen.
-Se oli rankkaa. Ajoin kotiini itkien, mutta myöhemmin tajusin sen olevan totta. Kyllä, olin pelannut paskasti.
-Sitten kehityin, pelasin Argentiinan joukkueessa MM-kisoissa ja PSG osti minut isolla rahalla. Mutta silloin kuin luulin olevani isokin tähti uutisten tai fanien perusteella, isoa tarjousta ei ikinä kuulunut, Pochettino perustelee. Bielsa vietti toistaiseksi parhaat vuotensa valmentajana Argentiinan ja Chilen maajoukkueissa sekä Athletic Bilbaossa. Viimeksi hän valmensi Marseillea.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Bournemouth teki tarjouksen Real Madridin puolustajasta
- Athletic: Everton hylkäsi Juventuksen tarjouksen hyökkääjästään
- Liverpool hankkii uuden topparin – hintalappu yli 60 miljoonaa euroa
- Athletic: Arsenal-pelaaja joutuu leikkaukseen – seura etsii korvaajaa siirtoikkunan loppuhetkillä
- Manchester City menetti pisteitä Valioliigassa – Tottenham-hyökkääjä iski upean maalin
- Michael Carrick otti kantaa Patrick Dorgun loukkaantumiseen
- Athletic: Crystal Palace myymässä maalitykkinsä Italiaan
- Draamaa Manchester Unitedin ottelussa – kaksi maalia lisäajalla
- Fabrizio Romano: Glen Kamara herätti kiinnostusta Englannissa – Rennes hylkäsi tarjouksen
- Virallista: Manchester City -maalivahti vaihtaa seuraa Valioliigan sisällä
- Athletic: Arsenal-pelaaja joutuu leikkaukseen – seura etsii korvaajaa siirtoikkunan loppuhetkillä
- Michael Carrick otti kantaa Patrick Dorgun loukkaantumiseen
- Sky: Liverpool on ostoksilla Koillis-Englannissa
- Virallista: Manchester City -maalivahti vaihtaa seuraa Valioliigan sisällä
- Manchester City menetti pisteitä Valioliigassa – Tottenham-hyökkääjä iski upean maalin
- Fabrizio Romano: Glen Kamara herätti kiinnostusta Englannissa – Rennes hylkäsi tarjouksen
- Athletic: Crystal Palace myymässä maalitykkinsä Italiaan
- Draamaa Manchester Unitedin ottelussa – kaksi maalia lisäajalla
- Virallista: Lisää ruotsalaisväriä Valioliigaan
- Leeds panee kovan kovaa vastaan Valioliiga-seurojen välisissä neuvotteluissa