Paul Pogban vire laskussa – ”Haluan hänen unohtavan ME-siirtosumman”
Kuva: Getty Images
Manchester United maksoi kesällä Paul Pogbasta 105 miljoonan euron siirtokorvauksen. Se oli uusi maailmanennätys. Nyt United-manageri José Mourinho haluaa Pogban unohtavan siirtosumman.
Pogba aloitti Unitedissa suorastaan dominoivasti. Parissa viime pelissä taso on kuitenkin ollut laskussa.
– Maailmanennätyspelaajasta puhutaan aina niin kauan kuin ennätys rikotaan, Mourinho sanoi lehdistölle.
– On seuroja, jotka maksavat 20, 30 tai 40 miljoonaa. Se on isompi juttu kuin se, että United maksaa Pogbasta (105 miljoonaa), koska siirtosummaa on verrattava seuran liikevaihtoon.
– Haluan vain, että Paul unohtaa sen (siirtosumman) ja pelaa jalkapalloa. (Hänellä) ei ollut harjoituskautta EM-kisojen takia. Lomat ja sitten takaisin. On normaalia, että ensimmäisessä ottelussa hän oli erittäin hyvä. On myös normaalia, että ensimmäisen pelin jälkeen hänen tasonsa on laskenut.
– Olen luottavainen, sillä tiedän, kuinka hyvä pelaaja hän on. Tiedän, että hän on kunnianhimoinen, joten vire löytyy kyllä. Joukkue parantaa, hän parantaa – ei ongelmaa.
Mikä pelipaikka?
Yksi Pogbaan liittyvä kysymys on hänen optimaalisin pelipaikkansa. Kannattaako Pogbaa peluuttaa 4-2-3-1-ryhmityksessä keskikentän pohjalla vai kymppipaikalla? – Se riippuu tilanteesta. Valioliigassa olemme peluuttaneet Wayne Rooneya kymppipaikalla. Feyenoordia vastaan peluutimme (Morgan) Schneiderlinia puolustusllinjan edessä, ja annoimme hänelle (Pogballe) enemmän vapauksia pelata muilla alueilla. – Pelipaikka ei ole Pogban suhteen ongelma. Hän tuntee olonsa mukavaksi kummallakin pelipaikalla.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Manchester United pelastui lisäajalla – Tottenhamin kriisi syvenee
- VAR puhutti Stamford Bridgellä – Chelsea menetti 2–0-johtonsa
- Wes Brown liputtaa Maguirelle jatkoa Manchester Unitedissa
- Arne Slot harmittelee Liverpoolin vastoinkäymisiä: ”Olemmeko epäonnisia vai onko epäonni osa meitä?”
- AC Milan hylkäsi Matetan lääkärintarkastuksessa – nyt hyökkääjän tilanteessa täyskäännös
- Dimitar Berbatov otti kantaa Manchester Unitedin valmentajatilanteeseen
- Tottenhamille surkeita uutisia – puolustaja loukkaantui taas
- ESPN: Tottenham-hyökkääjä valmis vaihtamaan maisemaa kesällä
- Mikel Arteta kehui vuolaasti kilpakumppaniaan: ”Oli ikään kuin opettajani”
- Fantasy Premier League: DGW 26 – milloin käyttää triplakapteeni?
- Gary Neville: Manchester United etsii uutta päävalmentajaa – rekrytointiprosessi käynnissä
- Jamie Carragher otti kantaa Arne Slotin asemaan Liverpoolissa: ”Jos hän ei vie seuraa Mestarien liigaan…”
- ESPN: Tottenham-hyökkääjä valmis vaihtamaan maisemaa kesällä
- Jack Grealishin kausi ohi – ”En halunnut tämän päättyvän tällä tavalla”
- Mikel Arteta kehui vuolaasti kilpakumppaniaan: ”Oli ikään kuin opettajani”
- Ei kai taas? Nottinghamin päävalmentaja jälleen potkupuheiden kohteena
- Dimitar Berbatov otti kantaa Manchester Unitedin valmentajatilanteeseen
- Eddie Howe kommentoi potku-uhkaa: ”Minä eroaisin”
- Fantasy Premier League: DGW 26 – milloin käyttää triplakapteeni?
- Tottenhamille surkeita uutisia – puolustaja loukkaantui taas