Ronald Koeman muistelee yhteistä aikaa Barcelonassa: ”Näin enemmän Guardiolaa kuin vaimoani”
Kuva: Getty Images
Kun Everton kohtaa tulevana lauantaina Valioliigassa Manchester Cityn, on edessä samalla kahden hyvin toisensa tuntevan managerin jälleennäkeminen. 53-vuotias Ronald Koeman toimi 25 vuotta sitten Barcelonassa nuoren Pep Guardiolan mentorina, kun Guardiola vasta teki tuloaan edustusjoukkueeseen.
– Asuin (valmentajamme Johan) Cruijffin naapurina, ja eräänä päivänä hän pyysi minua käymään. Hän kysyi, haluaisinko saada uuden huonekaverin harjoitusleireille ja hotelleihin pelireissuilla, Koeman kertoo Mirrorissa.
– Cruijff oli nähnyt akatemiajoukkueessa nuoren pelaajan, josta oli kehittynyt reserveissä kelpo pelimies. Hän ajatteli, että oli tullut aika nostaa poika ykkösjoukkueeseen. Cruijffin mukaan poika oli todella fiksu, hän ajatteli nopeasti ja hän tarvitsisi vain kokeneemman pelaajan pitämään huolta hänestä.
Koeman suostui muitta mutkitta viime keväänä edesmenneen Cruijffin pyyntöön toimia pelaajan mentorina ja kehityksen ohjaajana. Hän sanoo opettaneensa kahdeksan vuotta nuoremmalle Guardiolalle samalla hollantilaisen tavan pelata jalkapalloa.
– Jos pelaaja kerran oli iso lahjakkuus, lupasin auttaa häntä. Joten siitä hetkestä alkaen huolehdin Pep-nimisestä pojasta. Sitten jaoinkin usean vuoden ajan Pepin kanssa hotellihuoneen ennen jokaista peliä ja jokaisella matkalla – harjoituskaudella, europeleissä ja kaikkialla. Sellainen Johan oli. Hänestä oli tärkeää, että nuoret pelaajat oppisivat vanhemmilta pelaajilta, Koeman muistelee.
Ei kiirettä autonvaihtoon
Koeman vakuuttui nopeasti Guardiolan kyltymättömästä tiedonjanosta. Hän pitää myös selvänä, että hän auttoi mestarillisen katalaaniluotsin jalkapallofilosofian muodostumisessa. – Pep oli loistotyyppi. Hän oli innokas oppimaan ja halusi tietää kaiken. Hän kyseli hollantilaisesta jalkapallokoulukunnasta. Ja enemmän kuin kukaan muu pelaaja hän halusi tietää yhden kosketuksen pelistä, paikkapelaamisesta ja ahtaissa tiloissa pelaamisesta. Hän rakasti Cruijffin tapaa peluuttaa Barcelonaa. – Totta puhuen, joinain kuukausina vietin enemmän aikaa Pepin kuin oman vaimoni kanssa, Koeman nauraa. Hollantilainen Everton-manageri kertoo Guardiolan pitäneen tiukasti jalat maassa, ja olleen kaikkea muuta kuin ylimielinen. – Hän ei käyttäytynyt kuin tähti vain koska pelasi Barcelonassa. Hän ajoi käytetyllä Volkswagen Golfilla tullessaan joukkueeseen, ja ajoi sillä vielä kolme vuotta myöhemminkin.LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Gary Neville: En ole koskaan uskonut Rúben Amorimin menettävän pukukoppia – ”Pelaajat pitävät hänestä paljon”
- Fabrizio Romano: Arne Slot ei ole potku-uhan alla surkeista tuloksista huolimatta
- Federico Chiesa kertoi miksi jäi viime kaudella pienelle peliajalle Liverpoolissa
- Liverpool hävisi taas – Arne Slot nosti materiaalin kapeuden esiin
- Pep Guardiola: Manchester Cityn kakkosvahti nousee Englannin maajoukkueen ykkösmaalivahdiksi
- Times: Avainpelaaja haluaa jättää West Hamin
- Crystal Palace tyrmäsi Liverpoolin liigacupissa!
- Max Dowman, 15, tekee Arsenalin seurahistoriaa
- Rodri taas sivussa Manchester Cityn kokoonpanosta – näin Pep Guardiola kommentoi pelaajan tilannetta
- Enzo Maresca: Kaksi kuukautta sivussa ollut Chelsea-hyökkääjä palaa pelikentille
- Crystal Palace tyrmäsi Liverpoolin liigacupissa!
- Liverpool hävisi taas – Arne Slot nosti materiaalin kapeuden esiin
- Max Dowman, 15, tekee Arsenalin seurahistoriaa
- Times: Avainpelaaja haluaa jättää West Hamin
- Pep Guardiola: Manchester Cityn kakkosvahti nousee Englannin maajoukkueen ykkösmaalivahdiksi
- Onko tässä pikapotkut saaneen Ange Postecogloun uusi seura?
- Mikel Arteta kertoi miksei Ben White ole saanut peliaikaa
- Federico Chiesa kertoi miksi jäi viime kaudella pienelle peliajalle Liverpoolissa
- Lähde: Man United on kiinnostunut entisestä Chelsea-kapteenista
- Rodri taas sivussa Manchester Cityn kokoonpanosta – näin Pep Guardiola kommentoi pelaajan tilannetta