Manchester United iskenyt silmänsä ”Cabanyalin taikuriin”
Kuva: Getty Images
18-vuotiaan Fran Villalban syyskausi ei ole sujunut lainkaan siten, miten nuori mies olisi toivonut. ”Cabanyalin taikurina” tunnettu keskikenttämies oli vielä viime kaudella säännöllisesti mukana Valencian ykkösjoukkueessa ja mahtui mm. joukkueen avaukseen Espanjan cupin välierässä Barcelonaa vastaan. Tällä kaudella ura on ottanut kuitenkin takapakkia, ja Villalban on löytänyt itsensä lähinnä Valencian kakkosjoukkueen vaihtopenkiltä.
Villalban urheilullinen tulevaisuus kotikaupunki Valencian riveissä onkin tällä hetkellä hämärän peitossa, mutta suurseurojen kiinnostus pallotaituria kohtaan on yhä hengissä. Valencian alueen paikallislehti El Desmarque kertookin itsensä Manchester Unitedin iskeneen silmänsä alle 170-senttiseen nuorukaiseen.
Manchesterissa uskotaan, että Villalballa on vielä valoisa tulevaisuus. Tarkoitus olisi hankkia poika seuran reservijoukkueisiin, ja koulia hänestä sitä kautta aikanaan pelintekijä ykkösmiehistöön. Hinnalla häntä ei ole pilattu, sillä Villalban ja Valencian välisessä sopimuksessa on neljän miljoonan euron ulosostohinta.
Kilpailuakin Unitedilla on, ja suoraan aivan jalkapallomaailman huipulta. Saman lähteen mukaan nimittäin Barcelona toivoo onnistuvansa houkuttelemaan Villalban omaan nuorisoakatemiaansa La Masiaan.
Suuria otsikoita Villalba saisi varmasti odottaa jonkin aikaa, mikäli siirto Manchester Unitediin tai Barcelonaan toteutuisi. Ottajia löytyy kuitenkin myös Espanjan toiselta sarjatasolta, ja tarjolla olisi luultavimmin välittömästi suurenpuoleinen ruutu. Joka tapauksessa Villalban kohdalla maisemanvaihto tammikuussa näyttää varsin realistiselta vaihtoehdolta.
LUE MYÖS:
- West Ham murskavoitolla kärkeen
- Vakavasta onnettomuudesta selvinnyt huippuhyökkääjä palaa Englantiin
- Valioliigapelaaja rajussa autokolarissa – tämä tiedetään
- Katso: Tämä osuma oli Valioliigan elokuun komein
- Fantasy Premier League: GW 4 – katso toimituksen Free Hit -joukkue
- Valioliigan elokuun valmentaja valittu – suurseurojen luotsit jäivät taakse
- Virallista: Lucas Bergvall jatkaa Tottenhamissa
- Elokuun paras – Chelsean tähtipelaaja sai kovan tunnustuksen
- Manchester Cityn avainpelaaja palaa pelikentille viikonlopun derbyssä
- Mikel Arteta sabotoi Arsenalin valmistautumista harjoituskaudella – tässä syy
- Man Unitedin hyökkääjä, 15, hätkähdytti hattutempullaan – pysäyttääkö superjunioria enää mikään?
- Ayyoub Bouaddi vannoo Rodrin nimeen
- Ylivoimaisen voittajan on helppo hymyillä – Man United jyräsi vastustajansa Azerbaidžanista
- Miksei Barcelona hankkinut Marcus Rashfordia? Näin urheilujohtaja vastasi
- Lähde: Richarlison haluaa mitätöidä sopimuksensa – tähtäimessä lapsuuden unelmaseura
- Bradley Barcola jätti kentän kivuissaan – Andoni Iraola avasi jättihankinnan tilannetta
- Pep Guardiola halusi tähtipelaajan Cityyn: ”Man Unitedin paras pelaaja”
- Myh’ailo Mudryk loukkaantui – viikkokausiksi sivuun pelikentiltä
- Liverpoolin avainpelaaja jäi ilman jatkosopimustarjousta: ”Tulin siitä todella surulliseksi”
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei