Yaya Touren agentti ei hellitä ryöpytystään: ”Kyseessä on Pep Guardiolan henkilökohtainen kosto”
Kuva: Getty Images
Manchester Cityn pitkäaikaisen luottopelaajan Yaya Tourén joutuminen Pep Guardiolan koirankoppiin on puhuttanut pitkin syksyä. Tourén agentti Dimitri Seluk on piessyt asian tiimoilta suutaan, ja City-managerin mukaan tämä onkin syynä norsunluurannikkolaisen pelaamattomuuteen. Guardiola on vaatinut ukrainalaisagentilta julkista anteeksipyyntöä tämän esittämistä loukkauksista.
– Kun Yaya jätettiin ulos Mestarien liigan ryhmästä, soitin Pepille. Halusin kysyä häneltä syitä, mutta hän ei koskaan soittanut takaisin. Urheilutoimenjohtaja Txiki Begiristain ei soittanut myöskään. Seuralla ei ole varaa kritisoida minua lehtihaastatteluista, kun he eivät edes puhu minulle, Seluk sanoo Mirrorissa.
– Pep puhuu kunnioituksesta, mutta hänen pitäisi osoittaa sitä itsekin.
Seluk haukkui Guardiolaa syyskuussa mm. ”paskamaiseksi ihmiseksi”. Äänenpainot ovat nyt hieman lieventyneet, mutta sanomastaan Seluk ei anna periksi. Hän tavoitteli sekä Guardiolaa että Begiristainia puhelimitse ja tekstiviestitse jälleen ennen Cityn vierailua Barcelonassa tavatakseen Guardiolan, mutta vastausta ei kuulunut.
– Voin todistaa sen puhelutiedoistani. En soittanut heille pyytääkseni anteeksi, mutta eivät he voineet tietää sitä. Halusin vain puhua miesten kesken, ja edistää asioita Manchester Cityn ja Yayan parhaiden etujen mukaan. Vastaukseksi sain pelkkää hiljaisuutta, joten Pep ei todellakaan hae vain anteeksipyyntöä.
Guardiola kohtelee pelaajia kuin lapsia
Yaya Touré on voittanut kuuden City-kautensa aikana kaksi kertaa Valioliigan ja kerran FA Cupin. 33-vuotiaan keskikenttämiehen kauden ainoa ottelu oli kuitenkin Mestarien liigan karsintapeli Steaua Bukarestia vastaan elokuun lopussa. Nyt Seluk uskoo, että Tourén kohtaloksi koitui agentin menettely vuonna 2010, kun Guardiola valmensi vielä Barcelonaa. – Tiedän, mikä hänen ongelmansa on. Kun Pep savusti Yayan ulos Barcelonasta, kritisoin häntä. Tämä on hänen kostonsa. Ja se on henkilökohtaista, ei ammattimaista, Seluk vannoo. – Kysyin Cityltä kesällä, halusivatko he Yayan lähtevän, ja minulle sanottiin, että hänelle on käyttöä. Nyt tiedän, että se oli vale. Heidän suunnitelmansa oli nöyryyttää Yayaa ja muita pelaajia, jotka ovat tehneet Manchester Cityssä historiaa. Myös Joe Hart ja Samir Nasri maksoivat hinnan suuresta persoonallisuudestaan. Suorasanainen manageri ei hellitä ryöpytystään Guardiolaa kohtaan. – Pep ei halua työskennellä miesten kanssa. Hän haluaa nuoria pelaajia, koska hän voi kohdella heitä kuin lapsia. Hän hymyilee ja antaa ymmärtää olevansa heidän paras ystävänsä. Ja sitten hän pettää heidät. – Yaya on loistokunnossa ja voisi pelata vaikka huomenna. Hän on antanut Citylle kaikkensa lähes seitsemän vuoden ajan, mutta Pep kohtelee häntä kuin nollaa. Jos joku ansaitsee anteeksipyynnön, niin Yaya, Sheikki Mansour ja Cityn fanit – Pep Guardiolalta.LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sky: Mieli muuttui – Roberto De Zerbi valmis neuvottelemaan Tottenhamin kanssa
- Bernardo Silva kertoi miksi on suunnitellut jättävänsä Manchester Cityn
- Tottenhamin valmentajakandidaatti otti kantaa huhuihin: ”Mielipiteeni ei ole muuttunut”
- Lähde: Tottenham houkuttelee Roberto De Zerbiä rahalla Lontooseen
- Liverpool-legendat eivät näe West Ham -tähteä Mohamed Salah’n korvaajana: ”Pidän häntä huippupelaajana, mutta…”
- Virallista: Jermain Defoe sai ensimmäisen päävalmentajapestinsä
- Englannin pelaaja sai vihellyskonsertin omilta kannattajilta – näin joukkuetoveri reagoi
- Romano: Tässä on Tottenhamin ykkösvaihtoehto uudeksi päävalmentajakseen
- Dirk Kuyt kertoi mielipiteensä Arne Slotin tilanteesta Liverpoolissa
- Toimittaja: Manchesterin seurat kiinnostuneet Newcastle-tähdestä
- Englannin pelaaja sai vihellyskonsertin omilta kannattajilta – näin joukkuetoveri reagoi
- Romano: Tässä on Tottenhamin ykkösvaihtoehto uudeksi päävalmentajakseen
- Bukayo Saka, Declan Rice ja kuusi muuta jättävät Englannin maajoukkueleirin
- Dirk Kuyt kertoi mielipiteensä Arne Slotin tilanteesta Liverpoolissa
- Thomas Tuchelilta suora arvio Harry Maguiren paikasta MM-kisajoukkueessa
- Virallista: Igor Tudor jättää Tottenhamin
- Kova väite: Espanjan maajoukkuehyökkääjää on tarjottu Manchester Unitedille
- Toimittaja: Manchesterin seurat kiinnostuneet Newcastle-tähdestä
- Everton tekemässä päätöksen David Moyesin tulevaisuudesta
- Romano: MLS-seura kiinnostunut Manchester Unitedin pelaajasta