Tilastot kertovat karua kieltä: Zlatan Ibrahimovic hukkaa eniten huippuluokan tilanteita
Kuva: Getty Images
Zlatan Ibrahimovic on vajonnut hyvän alun jälkeen kuolevaisten joukkoon.
Ruotsalainen iski maalin Community Shield -ottelussa, ja neljässä ensimmäisessä liigapelissä hän osui neljä kertaa. Sittemmin on ollut hiljaista. Manchesterin derbyn jälkeen Zlatan on pelannut kymmenen ottelua ja onnistunut maalinteossa vain kerran – Eurooppa-liigassa Zorya Luhanskia vastaan.
Liigatasolla Zlatanilla on menossa miehen uran pisin maaliton jakso vuosikymmeneen. Yrityksen puutteesta maaliujous ei ole kiinni. Zlatan on laukonut viimeisimmän valioliigaosumansa jälkeen peräti 42 kertaa. Kyse ei ole myöskään siitä, kuinka hyvistä paikoista veteraanihyökkääjä on päässyt kokeilemaan.
Tilastopalvelu Opta pitää kirjaa erityisen hyvistä maalipaikoista. Ne tarkoittavat kasvotusten maalivahdin kanssa pääsemistä tai hyvin läheltä maalia lähteviä laukauksia. Tällaisia huippupaikkoja Zlatan on kauden aikana hukannut jo kahdeksan – enemmän kuin kukaan muu pelaaja. Theo Walcott on hukannut huippupaikkoja kuusi, Jermain Defoe viisi ja ja Romelu Lukaku neljä.
Hälyttävämpää on se, millä prosentilla huippupaikkoja on käytetty. Siinä missä Lukakun lukema on 50, Defoen 44 ja Walcottin 40 prosenttia, Zlatan on käyttänyt huippupaikkansa vain 11-prosenttisesti. 17 pelaajasta, jotka ovat tehneet tällä kaudella vähintään neljä liigamaalia, Zlatanin prosentti huippupaikkojen käyttämisessä on heikoin.
Nyt siis ei ole kyse siitä, etteikö Zlatan pääsisi maalipaikoille tai etteikö hän yrittäisi. Kyse on yksinkertaisesti siitä, että maalintekoyrityksiin on saatava lisää laatua. Esimerkiksi Chelsean Diego Costa on laukonut vain 31 kertaa. Siitä huolimatta hän on iskenyt jo kahdeksan maalia.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sir Jim Ratcliffe: Päätökseni ovat tehneet minusta epäsuositun
- GdS: Ykkösvahti haluaa jättää Tottenhamin kesällä
- Mikel Arteta kertoi mielipiteensä Thomas Frankin potkuista
- Athletic: Arsenalin Kai Havertz loukkaantui taas
- Telegraph: Tottenham haluaa uuden valmentajan lähipäivinä
- Virallista: Nottingham Forest antoi potkut Sean Dychelle
- Harry Redknapp, 78, kiinnostunut Tottenhamin päävalmentajan pestistä
- Mestaruustaistelu pysyy tiukkana – tyvipäässä katastrofituloksia
- Championshipiin tulossa iso muutos?
- Liam Rosenioria pilkataan netissä – otti nyt kantaa: ”Tiedän siitä”
- Championshipiin tulossa iso muutos?
- Mestaruustaistelu pysyy tiukkana – tyvipäässä katastrofituloksia
- Liam Rosenioria pilkataan netissä – otti nyt kantaa: ”Tiedän siitä”
- Virallista: Tottenham antoi potkut Thomas Frankille
- Thomas Frank kertoi mielipiteensä asemastaan Tottenhamin peräsimessä: ”Olen vakuuttunut siitä”
- Toimittaja: Mohamed Salah saattaa jättää Liverpoolin kesällä
- Harry Redknapp, 78, kiinnostunut Tottenhamin päävalmentajan pestistä
- Virallista: Nottingham Forest antoi potkut Sean Dychelle
- Näin Pep Guardiola ohjeisti talven jättihankintaa heti siirron jälkeen
- Jääkö Jadon Sancho Aston Villaan? Näin Unai Emery kommentoi