Belgia antoi Virolle todellisen selkäsaunan – Valioliigapelaajat mukana maalikarkeloissa

Valioliigapelaajien tähdittämä Belgia antoi Virolle MM-karsinnoissa oikein kunnon läksytyksen, sillä taululla komeilivat ottelun päätteeksi jääkylmät 8-1 -voittonumerot. SJK:n maalivahdilla Mihkel Aksalulla oli epäkiitollinen tehtävä kaivaa pallo selkänsä takaa peräti kahdeksan kertaa.
Ennätyksellinen Viron tappio ei kuitenkaan ollut. Viime aikoina pahasti rypeneiden Huuhkajien kannattajat saavatkin ehkä hakea pientä lohtua siitä, että Viron suurin tappio on edelleen Suomen aiheuttama. Suomi rökitti Viron maaottelussa vuonna 1922 peräti 10-2 -numeroin, joten Belgia pääsi lähelle, mutta ei sentään rikkonut ennätystä.
”Punaisten Paholaisten” maalijuhlia johti Napolin Dries Mertens, joka viimeisteli ottelussa hattutempun. Osansa talkoista kantoivat myös kaksi maalia tehnyt Evertonin Romelu Lukaku ja yhden kerran pallon maaliin laittanut Chelsean Eden Hazard. Maali mieheen merkattiin myös PSG:n Thomas Meunierille ja Atlético Madridin Yannick Ferreira Carrascolle.
Ilta oli silti kaukana täydellisestä, sillä harmaita hiuksia niin Belgian kuin Chelseankin kannattajille aiheuttaa Eden Hazardin loukkaantuminen. Hazard tuli vaihtoon 73. peliminuutilla ilmeisesti polveaan valittaen.
Belgia johtaa karsintalohkoaan puhtaalla pelillä ja häikäisevällä maalierolla 21-1. Kreikka vaanii lohkokakkosena kaksi pistettä Belgian takana.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Rúben Amorim: Eurooppa-liigan voitto ei pelastaisi Manchester Unitedin surkeaa kautta
- Telegraph: Newcastle kiinnostunut Brentfordin maalitykistä
- Pep Guardiola etenee harjoituksiin palanneen Rodrin kanssa maltilla – ”Emme halua ottaa askelta taaksepäin”
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Telegraph: Emiliano Martínez herättää kiinnostusta Saudi-Arabiassa
- AS: Cristian Romero tekee kaikkensa päästäkseen Atléticoon
- Nottingham Forestin pomo teki merkittävän peliliikkeen Mestarien liigaa varten
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Man Unitedilta iloisia uutisia – kaksi avainpelaajaa palasi harjoituksiin
- Mikel Arteta ymmärtää realiteetit PSG-tappion jälkeen: ”Tätä joukkuetta ei pysty dominoimaan”
- William Saliba tunnusti Arsenalin ongelmat PSG-tappiossa
- Bournemouth-tähden ulosajo kumottiin – ex-tuomarilla oli eriävä mielipide: ”Se on vaarallista”