Pikkuhuuhkajien toppari valmistautuu FA Cup -debyyttiinsä: ”Katsoimme lapsena kaikki FA Cupin ottelut”
Kuva: Getty Images
Pikkuhuuhkajien pitkäaikainen luottotoppari Daniel O’Shaughnessy valmistautuu tekemään ensiesiintymisensä Englannin maineikkaassa FA Cupissa. 22-vuotiaan O’Shaughnessyn seura Cheltenham FC kohtaa tiistai-iltana Crewe Alexandran cupin ensimmäisen varsinaisen kierroksen uusintaottelussa.
Suomalaispuolustaja oli alkukaudesta säännöllisesti joukkueensa avauskokoonpanossa, mutta saatuaan 8.10. pelatussa Accrington-ottelussa punaisen kortin on miehen osana ollut istua vaihtopenkillä. Nyt O’Shaughnessy himoitsee paluuta tositoimiin kilpailussa, jota hän tottui katsomaan lapsena Riihimäellä televisiosta.
Mikäli Crewe kaatuu tiistaina ja sarjaporrasta alempana pelaava Sutton United joulukuussa toisella kierroksella, voidaan O’Shaughnessyn peliä nähdä Suomenkin televisiossa.
– Suomessa Valioliiga on iso juttu, mutta jossain vaiheessa televisiossa näytettiin vain FA Cupia, joten katsoimme kaikki pelit jo alkukierroksilta lähtien, O’Shaughnessy kertoo Gloucerstershire Liven haastattelussa.
– Muistan katsoneeni ottelua, jossa pelasi FC United of Manchester, fanien muodostama joukkue. FA Cup on kilpailu, joka tunnetaan kaikkialla maailmassa. Mutta jotta pääsemme pelaamaan huippujoukkueita vastaan, meidän täytyy ensin lyödä Crewe.
Edellinen joukkueiden kohtaaminen Cheltenhamin kotikentällä päättyi 1-1 -tasapeliin O’Shaughnessyn seuratessa peliä vaihtopenkiltä.
– Olimme ottelussa parempia ja olisimme voineet voittaa, vaikka pelasimme yhden miehen vajaalla. Toivottavasti saimme siitä itseluottamusta.
O’Shaughnessy himoitsee niin kovasti avauskokoonpanopaikan takaisin valtaamista, että hän on kieltäytynyt muutamista juniorimaajoukkueen otteluista, jottei seurajoukkuepelejä jäisi väliin. Englannin neljännellä sarjatasolla Kakkosliigassa ei maaottelutaukoa tunneta.
– Olen jutellut joidenkin suomalaisten kanssa ja päättänyt, että haluan keskittyä nyt seurajoukkueuraani Cheltenhamissa. Siten saan lisää kokemusta ja toivottavasti se auttaa minua pääsemään jonain päivänä Suomen A-maajoukkueeseen.
LUE MYÖS:
- Luka Modric puhui kariutuneesta Chelsea-siirrostaan: ”Tottenham oli todella jyrkkä minua kohtaan”
- Rúben Amorim: Manchester Unitedin jättihankinta on keskittynyt liikaa omaan maalimääräänsä
- Näin Arne Slot kommentoi Liverpoolin tuoreinta pistemenetystä
- Unai Emery paljasti: Aston Villan ykköshyökkääjä kärsinyt polvikivuista jo pitkään
- Ex-pelaaja uskoo: Huippuvalmentaja jättää Fulhamin
- Sky: Tottenham kiinnostunut Bournemouth-tähdestä – hintalappu selvillä
- Sarjanousijat kurittivat isoja: Chelsea hävisi, Liverpool tasapeliin
- Aston Villa nousi Valioliigassa jo kolmanneksi – Arsenal väänsi voiton Brentfordista
- Chelseaan siirtyvä peluri ongelmissa – oma seura lätkäisi pelikiellon
- Italialaislehti: Tottenhamin ykköstorjuja lähtökuopissa
- Sarjanousijat kurittivat isoja: Chelsea hävisi, Liverpool tasapeliin
- Aston Villa nousi Valioliigassa jo kolmanneksi – Arsenal väänsi voiton Brentfordista
- Chelseaan siirtyvä peluri ongelmissa – oma seura lätkäisi pelikiellon
- Italialaislehti: Tottenhamin ykköstorjuja lähtökuopissa
- Sunderland on Valioliigan paras sarjanousija 20 vuoteen
- Sky: Tottenham kiinnostunut Bournemouth-tähdestä – hintalappu selvillä
- Toimittaja: Maalivahti haluaa jättää Manchester Cityn
- Näin Arne Slot kommentoi Liverpoolin tuoreinta pistemenetystä
- Ex-pelaaja uskoo: Huippuvalmentaja jättää Fulhamin
- Arne Slot kertoi, miten Mohamed Salah reagoi penkitykseen