Man Cityn entiseltä managerilta tukea Claudio Bravolle – ”Maailman paras maalivahti”
Kuva: Getty Images
Manchester Cityyn viime kesänä hankittu Claudio Bravo ei ole saanut pelkästään kehuja tällä kaudella.
Chileläismaalivahtia on kritisoitu useampaan otteeseen. Bravo on 11 valioliigaottelussa päästänyt 12 maalia. Neljässä Mestarien liigan ottelussa selän taakse on uponnut viisi osumaa.
– Ei kyse ole siitä, että englantilaiset eivät pitäisi Bravosta – englantilaislehdistö on tyly koko maailmaa kohtaan, Cityn entinen manageri Manuel Pellegrini sanoi haastattelussa FIFA:n verkkosivuilla.
– Sitä paitsi, Bravo syrjäytti (Joe) Hartin, Englannin maajoukkuevahdin. Bravo siirtyi Real Sociedadista Barcelonaan ja Barcelonasta Cityyn, koska hän on maailman paras maalivahti.
Pellegriniltä kysyttiin myös Chilen maajoukkuevalmentajan työstä. Tehtävää on tarjottu 63-vuotiaalle chileläiselle useampaan otteeseen.
– Miksi hylkäsin tarjoukset? Ensinnäkin siksi, että tarjouksia tuli, kun minulla oli sopimus muualle. Toiseksi, maajoukkuevalmentajan työ tylsistyttää minua. Pelejä on syyskuussa, lokakuussa, marraskuussa ja maaliskuussa. Ja kesäkuussa, kun pelataan Copa América.
– Muina aikoina on tehtävä toimistotöitä. Haluan olla kentällä.
Tällä hetkellä Pellegrini luotsaa kiinalaista Hebei China Fortunea. Joukkueessa pelaavat muun muassa Gervinho, Gaël Kakuta ja Stéphane Mbia.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Manchester Cityn Rodria uhkaa pelikielto – ja vielä harvinaisesta syystä
- Nyt paukahti! Jättimäinen päivä Valioliigan tulikuumalle maalinsylkijälle
- Athletic: Tottenham löysi väliaikaisvalmentajan
- Athletic: Liverpool uskoo luottopelaajan solmivan jatkosopimuksen
- Skotlanti sai pettyä – Newcastle-pelaaja ei edusta maata MM-kisoissa
- Arsenal menetti pisteitä Valioliigassa – Declan Rice: ”Meidän ei pidä kuunnella ulkopuolelta tulevia ääniä”
- Näin Mikel Arteta kommentoi Arsenalin tuoreinta pistemenetystä
- Arsenal hyytyi Brentfordissa – mestaruustaistelu tiivistyi
- Raheem Sterlingille uusi osoite loppukaudeksi – siirtyy van Persien alaisuuteen
- Sky: Vitor Pereira suostunut Forestin uudeksi päävalmentajaksi
- Arsenal hyytyi Brentfordissa – mestaruustaistelu tiivistyi
- Raheem Sterlingille uusi osoite loppukaudeksi – siirtyy van Persien alaisuuteen
- Sky: Vitor Pereira suostunut Forestin uudeksi päävalmentajaksi
- Ange Postecoglou lataa suorat sanat: ”Tottenham ei ole iso seura”
- Näin Mikel Arteta kommentoi Arsenalin tuoreinta pistemenetystä
- Championshipiin tulossa iso muutos?
- Mikel Arteta kertoi mielipiteensä Thomas Frankin potkuista
- Sir Jim Ratcliffe: Päätökseni ovat tehneet minusta epäsuositun
- GdS: Ykkösvahti haluaa jättää Tottenhamin kesällä
- Telegraph: Tottenham haluaa uuden valmentajan lähipäivinä