Henrik Larsson harmittelee aikaista lähtöä Man Unitedista – ”Ainut asia, jota kadun urallani”

Ruotsin kautta aikojen menestyneimpiin jalkapalloilijoihin lukeutuva Henrik Larsson piipahti uransa viimeisinä vuosina myös Valioliigassa. Ruotsalaishyökkääjä nimittäin pelasi hieman yli kahden kuukauden lainapestillä Manchester Unitedissa.
Larsson oli lainasopimuksensa aikana Helsingborgin sopimuspelaaja. Ruotsalaismies kertoo katuvansa, että viipyi englantilaisseurassa niin lyhyen ajan.
– Se on ainut asia, jota kadun urallani, Larsson kertoi FourFourTwo:lle.
– Minun olisi pitänyt jäädä, koska olisin saanut Valioliigan voittajien mitalin ja olisin jäänyt vielä yhdeksi kaudeksi. Mutta minulla oli sopimus Helsingborgin kanssa.
– Kaikki oli ammattimaista Manchester Unitedissa. Kun minulla oli veljeni lapsen ristiäiset, seura tarjosi lentokonetta päästäkseni sinne ottelun jälkeen. United todella pitää huolta kaikista pelaajistaan.
Larsson pelasi uransa parhaimmat pelivuodet skotlantilaisessa Celticissä.
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n* palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 500:aan eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
*= 0%:n palkkiokulut koskevat vain osakkeita. Tämänhetkinen hinnanerosopimusprosentti on 76.
Aloita sijoittaminen tästä!- Roy Hodgson pyysi anteeksi kannattajilta – ”Olen heille velkaa”
- Mikel Arteta ei aio muuttaa käytöstään rangaistuksestaan huolimatta – ”En tiedä kuinka pystyisin lopettamaan”
- Wolverhampton hyllytti pelaajansa tammikuun loppuun saakka – ”Hän on pyytänyt anteeksi”
- Ansu Fatin loukkaantumisesta lisätietoa – Brightonin lainataituri sivussa pitkään
- Manchester Unitedin kapteeni on kellottanut koko Euroopan suurimmat peliminuutit
- Erik ten Hag kommentoi Marcus Rashfordin penkitystä
- Pep Guardiola ei näe Man Cityn pelaajalle käyttöä: ”Olen niin pahoillani”
- Manchester United rohmusi palkintopöydän tyhjäksi
- Espanjalaisluotsi hylkäsi valtavan tarjouksen jäädäkseen Englantiin odottamaan uutta pestiä
- Näin Jürgen Klopp kommentoi loukkaantuneen Liverpoolin avainpelaajan paikkaamista
- Independent: Manchester United asetti kolme kallispalkkaista pelaajaa myyntiin
- Tottenhamille taas lunta lupaan! Tappio paikallisottelussa
- Jürgen Klopp vahvisti seuraavan Liverpool-tähden loukkaantumisen
- Tottenhamin ex-kapteeni istuu syrjässä ilman yhtäkään peliminuuttia – näin kommentoi Ange Postecoglou
- Valioliiga-seura eristi johtopelaajiaan edustusjoukkueesta
- Avainpelaajan poissaolo yhdistää Manchester Cityn neljää edellistä tappiota
- Fantasy Premier League: Peliviikko 16 – loukkaantumisia ja keltaisia lippuja
- Teemu Pukki kertoo dokumentissa, missä Norwichin kotiottelussa oli paras tunnelma: ”Ei me pelaajatkaan uskottu ennen peliä, että voitaisiin voittaa”
- Pep Guardiola väittää Aston Villan taistelevan Valioliigan mestaruudesta – näin Unai Emery vastasi
- Valioliigan nopein pelaaja opiskeli Usain Boltia parantaakseen erikoiskykyään – ”Silloin juokset nopeammin”