Paikallislehti: José Mourinho odottaa kahden pelaajan lähtevän Man Unitedista tammikuussa
Kuva: Getty Images
Manchester Unitedista on lähdössä ainakin kaksi pelaajaa tammikuun siirtoikkunan aikana. Asiasta uutisoi paikallislehti Manchester Evening News.
Lehden tietojen mukaan José Mourinho odottaa sekä Morgan Schneiderlinin että Memphis Depayn vaihtavan maisemaa. Tiettävästi juuri tästä syystä kaksikko ei ole ollut kokoonpanossa kahdessa viime valioliigaottelussa. Kumpaakaan ei otettu myöskään tämän illan Eurooppa-liigan otteluun.
M.E.N:in mukaan United on saanut tiedusteluja kymmenestä eri pelaajasta. Depayn ja Schneiderlinin lisäksi muun muassa Ashley Young on herättänyt kilpailijoissa runsaasti kiinnostusta. Hän kuitenkin lähtee tammikuussa vain, jos Mourinho sille kannalle päätyy.
35 miljoonalla eurolla kesällä 2015 hankittu Schneiderlin on tällä kaudella pelannut kaikki kilpailut mukaan lukien vain 238 minuuttia. Vastuuta on ripoteltu kahdeksaan eri otteluun. Depaysta United maksoi samana kesänä 34 miljoonaa euroa. Hän on pelannut tällä kaudella vain 134 minuuttia.
Unitedin kokoonpano on viime kesän hankintojen myötä hyvin iso. Mourinho tiettävästi haluaa hankkia uusia vahvistuksia, mutta samalla on tarkoitus siivota kokoonpanoa ”turhista” pelaajista.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- BBC: Tässä on Nottinghamin kauden neljäs päävalmentaja
- Manchester Cityn Rodria uhkaa pelikielto – ja vielä harvinaisesta syystä
- Nyt paukahti! Jättimäinen päivä Valioliigan tulikuumalle maalinsylkijälle
- Athletic: Tottenham löysi väliaikaisvalmentajan
- Athletic: Liverpool uskoo luottopelaajan solmivan jatkosopimuksen
- Skotlanti sai pettyä – Newcastle-pelaaja ei edusta maata MM-kisoissa
- Arsenal menetti pisteitä Valioliigassa – Declan Rice: ”Meidän ei pidä kuunnella ulkopuolelta tulevia ääniä”
- Näin Mikel Arteta kommentoi Arsenalin tuoreinta pistemenetystä
- Arsenal hyytyi Brentfordissa – mestaruustaistelu tiivistyi
- Raheem Sterlingille uusi osoite loppukaudeksi – siirtyy van Persien alaisuuteen
- Arsenal hyytyi Brentfordissa – mestaruustaistelu tiivistyi
- Raheem Sterlingille uusi osoite loppukaudeksi – siirtyy van Persien alaisuuteen
- Näin Mikel Arteta kommentoi Arsenalin tuoreinta pistemenetystä
- Sky: Vitor Pereira suostunut Forestin uudeksi päävalmentajaksi
- Ange Postecoglou lataa suorat sanat: ”Tottenham ei ole iso seura”
- Championshipiin tulossa iso muutos?
- Mikel Arteta kertoi mielipiteensä Thomas Frankin potkuista
- Sir Jim Ratcliffe: Päätökseni ovat tehneet minusta epäsuositun
- GdS: Ykkösvahti haluaa jättää Tottenhamin kesällä
- Skotlanti sai pettyä – Newcastle-pelaaja ei edusta maata MM-kisoissa