Englantilaisseura pyytänyt apua Mixu Paatelaiselta – ”Syvällä sisimmässään yrittää saada työpaikan”
Kuva: Getty Images
Mixu Paatelainen on nähty keskisessä Englannissa Stoken lähettyvillä. Syykin on selvä.
Ykkösliigassa pelaava Port Vale on pyytänyt entiseltä Huuhkaja-luotsilta konsultointiapua. Paikallislehti Stoke Sentinelin mukaan Paatelainen on kertonut Port Valen puheenjohtajalle Norman Smurthwaitelle, missä kokoonpanon heikot lenkit sijaitsevat, ja miten joukkuetta voitaisiin vahvistaa.
– Mixu esiteltiin minulle sellaisena, joka kykenee antamaan minulle selkokielisen selostuksen tilanteesta. Pidän kaverista.
Paatelainen oli seuraamassa muutamaa Valiantsin ottelua vuodenvaihteen molemmin puolin. Joukkuetta on tapaninpäivän jälkeen luotsannut väliaikaismandaatilla Michael Brown. Manageri Bruno Ribeiro sai hiljattain potkut.
– Minulla on hyvin rajallinen kokemus jalkapallosta, vaikka olen omistanut seuran neljä vuotta. Se ei ole paljon siinä vaiheessa, kun paine alkaa kasautua, Smurthwaite sanoi BBC Radio Stokelle.
Smurthwaite kuitenkin kiisti, että Paatelaista harkittaisiin uudeksi manageriksi.
– Luulen, että syvällä sisimmässään hän yrittää saada työpaikan, mutta niin yrittää jokainen jalkapallossa. Hän teki minulle analyysin ja kertoi selkokielellä joukkueen heikkouksista.
– Minun ei tarvinnut tehdä sitä cupin pelissä, koska oli häpeilemättömän selvää, että olimme vain surkeita. Mutta kahdessa edellisessä ottelussa (haluttiin selvittää), mikä on nykytilanteemme, mitä meiltä puuttuu, mitä me tarvitsemme ja mitä meidän pitäisi hakea.
25 sarjaottelua pelannut Port Vale on tällä hetkellä Ykkösliigassa 15:ntenä. Nousukarsintapaikkaan on matkaa 12 pistettä. Vastaavasti putoamisviiva kummittelee kuuden pinnan päässä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Englantilaisseura on Glen Kamaran perässä – uusi tarjous
- Dramaattinen siirtosaaga päätökseen – Mateta jääkin Crystal Palaceen
- Arteta myöntää: Arsenal kartoittaa siirtovaihtoehtoja
- Manchester Cityn Kalvin Phillips on ollut pitkään hiljaa – nyt edessä lainasiirto
- Manchester United esti pelaajansa siirron Turkkiin
- ESPN: Fulham oli valmis maksamaan lähes 40 miljoonaa euroa hyökkääjästä – siirto kariutui loppuhetkillä
- GdS: Hyökkääjä haluaa jättää Tottenhamin
- ESPN: Sunderland-puolustaja ei siirrykään Liverpooliin
- Manchester Cityn Rodri latasi suorat sanat tuomarista: ”Tiedän, että olemme voittaneet liikaa…”
- Bournemouth teki tarjouksen Real Madridin puolustajasta
- Athletic: Arsenal-pelaaja joutuu leikkaukseen – seura etsii korvaajaa siirtoikkunan loppuhetkillä
- Liverpool hankkii uuden topparin – hintalappu yli 60 miljoonaa euroa
- Michael Carrick otti kantaa Patrick Dorgun loukkaantumiseen
- Sky: Liverpool on ostoksilla Koillis-Englannissa
- Virallista: Manchester City -maalivahti vaihtaa seuraa Valioliigan sisällä
- Fabrizio Romano: Glen Kamara herätti kiinnostusta Englannissa – Rennes hylkäsi tarjouksen
- Manchester City menetti pisteitä Valioliigassa – Tottenham-hyökkääjä iski upean maalin
- Manchester Cityn Rodri latasi suorat sanat tuomarista: ”Tiedän, että olemme voittaneet liikaa…”
- Draamaa Manchester Unitedin ottelussa – kaksi maalia lisäajalla
- Athletic: Crystal Palace myymässä maalitykkinsä Italiaan