Spurs-manageri Pochettino ei kiirehdi pois Tottenhamista: ”Olemme kuin maailman paras joukkue”
Kuva: Getty Images
Valioliigassa tällä hetkellä kakkosena olevaa Tottenhamia valmentava Mauricio Pochettino myöntää, ettei hänellä ole minkäänlaista kiirettä pois Lontoosta. Argentiinalainen toteaa sen sijaan, että hän voisi kuvitella valmentavansa Tottenhamia vaikka 20 vuotta.
Nyt 44-vuotias Pochettino saapui Tottenhamiin Southamptonista kaksi ja puoli kautta sitten kesällä 2014. Toisella kaudellaan hän luotsasi Spursin sen valioliigahistorian parhaimpaan sijoitukseen kolmanneksi. Joukkueen hyvät otteet palkittiin Pochettinolle vuoteen 2021 ulottuvalla jatkosopimuksella.
Tottenhamin tulevaisuudennäkymät näyttävät kaiken kaikkiaan hyviltä. Joukkueella on alla seitsemän ottelun voittoputki, ja kannattajia on hemmoteltu pitkin kautta lukuisilla avainpelaajien jatkosopimuksilla. Kaudeksi 2018-2019 on valmistumassa uusi 61 000 katsojaa vetävä stadion.
Vaikka menestys Englannissa onkin poikinut Pochettinolle tiedusteluja muualta – huhuissa on nostettu esiin vaatimattomasti muun muassa Barcelona ja Real Madrid – vakuuttaa argentiinalainen olevansa tyytyväinen nykyiseen asemaansa.
– Olen todella onnellinen. Minä ja taustaryhmäni viihdymme hyvin täällä. Se on fantastista Espanjassa kokemani ei-niin-hyvän valmennuskokemuksen jälkeen, Pochettino toteaa Expressissä.
– Sopeuduimme Englantiin erinomaisesti ensimmäisestä päivästä lähtien. On totta, että siitä on vasta neljä vuotta, kun saavuin Southamptoniin, mutta ehkä voisimme olla täällä 20 vuotta. Miksikäs ei? En ole kuitenkaan tyyppiä, joka ajattelee kymmenen vuoden päähän. Keskityn tähän päivään ja yritän koko ajan parantaa.
Vaikka suuremmat seurat alkaisivatkin kosiskella, Pochettino vannoo keskittymisensä pysyvän Tottenhamissa.
– Olemme kunnianhimoisia ja haluamme voittaa jokaisen pelin. Ero tämän ja viime kauden välillä on tuhansien kilometrien mittainen. Jalkapallossa on kyse uskosta ja kovasta työnteosta, Pochettino toteaa.
– Kahdessa ja puolessa vuodessa olemme saavuttaneet tavoitteemme. Juuri nyt näyttää siltä, kuin olisimme maailman paras joukkue. Tavoite on pitää siitä tunteesta kiinni.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Jättipaukku: HJK jysäytti Manchester Cityn ulos
- The Athletic: Crystal Palacelta törkeää toimintaa siirtorajalla
- Mikel Arteta otti kantaa Arsenalin loukkaantumistilanteeseen: ”Todella harvinainen vamma”
- Toimittaja: Kapteeni jättää Tottenhamin kesällä
- Athletic: West Ham -valmentajan sopimuksessa mielenkiintoinen pykälä
- Arsenal rynnisti Liigacupin finaaliin!
- Yllätysvalinta? Real Madridista potkut saanutta Xabi Alonsoa tuodaan Valioliigaan
- Pitkä poissaolo uhkaa – Valioliigan tähtihyökkääjä sivuun?
- Eddie Howe kertoi mielipiteensä Sandro Tonalin Arsenal-huhuista
- Avainpelaaja jättämässä Manchester Cityn kesällä
- Yllätysvalinta? Real Madridista potkut saanutta Xabi Alonsoa tuodaan Valioliigaan
- Arsenal rynnisti Liigacupin finaaliin!
- Toimittaja: Kapteeni jättää Tottenhamin kesällä
- Athletic: West Ham -valmentajan sopimuksessa mielenkiintoinen pykälä
- Pitkä poissaolo uhkaa – Valioliigan tähtihyökkääjä sivuun?
- Mikel Arteta otti kantaa Arsenalin loukkaantumistilanteeseen: ”Todella harvinainen vamma”
- Virallista: Liverpool hankkii ranskalaistopparin suurella siirtokorvauksella
- Avainpelaaja jättämässä Manchester Cityn kesällä
- Eddie Howe kertoi mielipiteensä Sandro Tonalin Arsenal-huhuista
- Liverpool-pelaaja jäi lainalle Aston Villaan vaikeasta tilanteestaan huolimatta