Manageri käärmeissään seurajohdon saamattomuudelle: ”En halua tietää mitään uusista pelaajista”

Middlesbrough’n manageri Aitor Karanka on pahasti tuohtunut oman seuransa johtoportaalle siitä, ettei Boro ole onnistunut Karankan toivomissa värväysyrityksissä. Espanjalainen totesi Sky Sportsin haastattelussa, ettei jaksa enää edes välittää siitä, mitä tammikuun siirtoikkunan loppusuoralla tapahtuu.
Karanka on aiemmin kertonut havitelleensa joukkueensa hyökkäyspään vahvistuksiksi Robert Snodgrassia, Bojan Krkiciä ja Jesé Rodríguezia. Snodgrass päätyi kuitenkin West Hamiin, Bojan Mainziin ja Jesé Las Palmasiin. Middlesbrough’n käteen jäi luu.
Manageri toivoi joukkueensa hankkivan tammikuun aikana ainakin yhden laitalinkin hyökkäyspään dynamon Gaston Ramírezin tueksi. Uruguaylainen on kuitenkin ollut Leicesterin kiikarissa ja hän jättikin viime viikolla Borolle siirtopyynnön. Nyt Karanka kuitenkin vakuuttaa Ramírezin jäävän Middlesbrough’oon ”1100-prosenttila varmuudella.”
Kun edellämainittu kolmikko meni Borolta sivu suun, seura tiedusteli vielä Fulhamilta Tom Cairneyn saatavuutta, mutta sieltäkin vastaukseksi saatiin ”ei ole myytävänä”. Kaiken mentyä enemmän tai vähemmän mönkään, myrtynyt Karanka antoikin palaa oikein kunnolla.
– En tiedä mitään uusista pelaajista. En edes halua tietää. Pidimme ensimmäisen palaverin siirtomarkkinoiden kohdepelaajista puolitoista kuukautta sitten, joten tavoittelemamme pelaajat olivat seurajohdossa kaikkien tiedossa.
– Nyt (maanantaiaamuna) aikaa on enää kaksi päivää ja tiistaina on edessä huipputärkeä ottelu, johon minun täytyy keskittyä.
Kun Karankalta kysyttiin, miksei hän onnistunut vakuuttamaan Snodgrassia, Jeséä tai Bojania tulemaan seuraan, vastaus oli tympeä.
– Sitä ei kannata kysyä minulta. En tiedä. Minä yritin parhaani.
– Tavoite oli parantaa joukkuetta, emmekä ole onnistuneet siinä. Olemmeko tarpeeksi hyviä säilymään sarjassa? Teen ainakin parhaani.
Täysin toimettomana Middlesbrough ei ole kuitenkaan siirtomarkkinoilla ollut, sillä se hankki uusiksi vahvistuksikseen Patrick Bamfordin ja Rudy Gesteden. Toiseen suuntaan lähti jo David Nugent ja lähtee todennäköisesti vielä Jordan Rhodes. Karankan ärtynyt ja välinpitämätön linja tosin jatkui, kun häneltä kysyttiin, jääkö Rhodes seuraan vielä kevään ajaksi.
– En tiedä, enkä haluakaan tietää.
Siirrot, käänteet, puheenaiheet. Tammikuun tapahtumat TÄÄLTÄ.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Chelsea avasi seurajoukkueiden MM-kisat heikon yleisömäärän edessä
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”
- Theo Walcott: Englannin maajoukkueella yksi suuri ongelma – ”En pidä tästä”
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Manchester Cityn uusi hankinta tavoittelee Ballon d’Oria: ”Siksi olen täällä”
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- Man City ei ole saanut Jack Grealishistä yhtään tarjousta – mitä seuraavaksi?
- John Terry: Chelsea ei taistele ensi kaudella Valioliigan mestaruudesta
- Man Cityn uusi hankinta: En ole Kevin de Bruynen korvaaja
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen
- Theo Walcott: Englannin maajoukkueella yksi suuri ongelma – ”En pidä tästä”
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”