Kommentti: Epäilykset turhia – Manolo Gabbiadini on merkannut reviirinsä Valioliigaan
Kuva: Getty Images
Joulukuun alussa Charlie Austin putosi Southamptonin vimeisessä Eurooppa-liigan lohkovaiheen ottelussa huonossa asennossa Hapoel Tel Avivia vastaan ikävästi White Hart Lanen nurmelle. Tästä kaatumisesta seurannut olkapäävamma pisti vahvavireisen ykköskärjen kuukausiksi sairasosastolle.
Austinin loukkaantumista seurasivat pahat maalinteko-ongelmat hyökkäyspäässä. Niihin on kuitenkin nyt löydetty ainakin ensivaikutelman myötä lääke. Kiitos siitä kuuluu siirtoikkunan viimeisenä päivänä Pyhimysten haaviin tarttuneelle Manolo Gabbiadinille.
Napolista saapunut Gabbiadini on täyttänyt välittömästi hänelle asetetun roolin ratkaisijana. 25-vuotias italiaano maalasi heti viikko sitten debyytissään. Vahvaa ensiesiintymistä seurasi lauantaina kaksi maalia avausjaksolla Sunderlandin verkkoon.
Southamptonin toiveisiin on vastattu paremmin, kuin kukaan uskalsi toivoa.
Napolissa kului penkki, Englannissa sankari
Gabbidianin potentiaali oli tiedossa, mutta heikko syksy Serie A:ssa Napolin riveissä nosti ilmoille kysymysmerkkejä. Itse asiassa Azzurrien maajoukkuemiehellä on jo nyt kasassa yhtä monta maalia Valioliigassa, mitä hän teki 13 sarjaotteluun tällä kaudella Italiassa. Viime kaudella Gabbiadini puolestaan aloitti vain neljässä Serie A:n pelissä. Näiden tilastojen valossa tuntui paperilla jopa uhkarohkealta pulittaa italialaisesta jopa 20 miljoonaa euroa. Pelot taisivat kuitenkin tässä tapauksessa osoittautua turhiksi ja epävarmoista lähtökohdista esiin on kuoriutunut todellinen timantti. Oliko tämä sitten vasta esimakua, vai vain alkurynnistys? Sillä ei ole tässä vaiheessa merkitystä. Ensivaikutelma on nyt tehty ja Gabbiadini on ansainnut paikkansa Southamptonin ykköshyökkääjänä.LUE MYÖS:
- Man United -peluri loukkasi takareitensä – palasi Englantiin maajoukkueesta
- City-kasvatti Courtney Meppen-Walter on kuollut 32-vuotiaana – tahkosi vuosia alasarjoissa
- Manchester City vastasi kovin sanoin Valioliigalle ja aikoo valittaa – ”Seura on syytön”
- Virallista: Manchester City on todettu syylliseksi vakaviin sääntörikkomuksiin – Valioliiga julkaisi painavan tiedotteen
- Olivier Giroud lopettamassa pelaajauransa: ”Nautin joka hetkestä”
- Man City sai jo kesällä tiedon syyllisyydestä – rahaa paloi silti yli puoli miljardia
- Arsenal-legenda hylkäsi Manchester Unitedin tarjouksen: ”En voinut jättää Arsenalia”
- Milloin suurseura tarraa kiinni? Brentfordin laitapakki on pelipaikkansa eliittiä
- Menettääkö Man City mestaruutensa Man Unitedille? Wayne Rooney ei ottaisi mielellään mitalia vastaan
- Huippulupaus haluaa jättää Man Unitedin – Rio Ferdinand: ”Seura ei voi ottaa tällaista vastaan 15-vuotiaalta”
- BBC: Neljä vaihtoehtoa Manchester Cityn kohdalla
- Väite kulisseista: Manchester Cityn pomo uhosi muille valioliigaseuroille
- Liverpoolille karu takaisku: Cody Gakpon vammasta paljastui uutta tietoa
- Anthony Gordon pani Espanja-tappion käytännössä yhden pelaajan piikkin
- Huippulupaus haluaa jättää Man Unitedin – Rio Ferdinand: ”Seura ei voi ottaa tällaista vastaan 15-vuotiaalta”
- Mauricio Pochettino totesi Manchester Cityn syytteistä: ”Se on todella surullista”
- Martin Ødegaard raivostui Man Cityn ex-tähdelle – huulilta luettiin raju viesti
- Milloin suurseura tarraa kiinni? Brentfordin laitapakki on pelipaikkansa eliittiä
- Anthony Gordon: Minua arvostetaan enemmän Espanjassa kuin Englannissa
- Menettääkö Man City mestaruutensa Man Unitedille? Wayne Rooney ei ottaisi mielellään mitalia vastaan