Dimitri Payet’n siirtokorvaus kismittää West Ham -omistajaa – ”Hän on arvokkaampi”
Kuva: Getty Images
Dimitri Payet’n siirtosaaga sai päätöksensä tammikuun viimeisenä päivänä. Siirtopyynnön West Hamille jättänyt ranskalainen pääsi haluamaansa seuraan, Ranskan Ligue 1:n Marseilleen.
West Hamin osaomistaja David Goldia jäi harmittamaan alhainen siirtokorvaus.
– Ainoastaan se kaduttaa, että hänet myytiin 25 miljoonalla punnalla. Mielestäni hän on arvokkaampi, Gold kertoi Sky Sportsille.
– Avoimella markkinalla olisimme saaneet 30-35 miljoonaa. Luulen kannattajien tunteneen olonsa hieman huijatuksi, ja etteivät he saaneet täyttä arvoa.
– Hän halusi ainoastaan mennä Marseilleen. Yksi seura tarjosi, se painoi hintaa alas. Se oli 25 miljoonaa ehkä 35 miljoonan sijasta.
– Mielestäni hän ei hoitanut asiaa kovin hyvin. Hoitiko kenenkään mielestä? Olemme pettyneitä, mutta meidän on siirryttävä eteenpäin. On elämää myös Dimitri Payet’n jälkeen.
Goldin mukaan seura pyrkii panostamaan jatkossa englantilaisiin pelaajiin tai pelaajiin, joilla on kokemusta Valioliigasta. Joukkue hankki tammikuussa José Fonten ja Robert Snodgrassin riveihinsä.
LUE MYÖS:
- Roy Keane latasi kovaa tekstiä Man Citystä: ”En tuntisi ansainneeni mestaruutta”
- Arsenal-legenda kertoi mielipiteensä Bukayo Sakasta: ”Ei ole enää sellainen pelaaja”
- Fulham hävisi taas – Álvaro Arbeloa medialle: ”Ette ehkä tunne minua, mutta…”
- Lähde: Tottenham luottaa valmentajaansa surkeasta alkukaudesta huolimatta
- Gary Neville latasi suorat sanat Man Unitedin pelaajista: ”Olemme nähneet tarpeeksi ajatellaksemme, että…”
- Jamie Carragher: Andoni Iraola ei ole sytyttänyt Liverpoolin kannattajia – ”En usko, että se olisi hänelle luonnollista”
- Roberto De Zerbi ilahtui Tottenhamin punaisesta kortista: ”Tarvitsimme tällaisen tilanteen”
- Michael Carrick myönsi ottelun jälkeen: ”Sattui minuun paljon”
- Näkökulma: Tästä se lähtee, Tottenham – Manchester Unitedilla on syytä huoleen
- Ei vieläkään voittoa Álvaro Arbeloan ryhmälle – Ipswich Town meni ohi viime hetkillä
- ESPN: Arne Slot löysi uuden työpaikan
- Näkökulma: Tästä se lähtee, Tottenham – Manchester Unitedilla on syytä huoleen
- Michael Carrick myönsi ottelun jälkeen: ”Sattui minuun paljon”
- Liverpool-luotsi puolustaa pelaajaansa: ”Ei hän ole huonossa iskussa”
- Bloomberg: Man City yritti välttää katastrofin rahalla
- Roberto De Zerbi ilahtui Tottenhamin punaisesta kortista: ”Tarvitsimme tällaisen tilanteen”
- Ei vieläkään voittoa Álvaro Arbeloan ryhmälle – Ipswich Town meni ohi viime hetkillä
- Ryminällä sisään ja ulos – valioliigaseura on myynnissä
- BBC: Tottenham lähtee harjoitusleirille Espanjaan heti illan pelin jälkeen
- Arsenal palasi voittojen tielle – Arteta: ”Halusimme todistaa olevamme jotain spesiaalia ja uniikkia”