Squawka: Lähipiiri varoittanut Arsène Wengeriä – vitkuttelu sopimusasioissa pilaa Arsenalin kauden
Kuva: Getty Images
Arsène Wengerin lähipiirikin on tiettävästi huolissaan nykytilanteesta. Kukaan ei tunnu tietävän, jatkaako Wenger Arsenalin managerina.
Wengerin nykyinen sopimus umpeutuu tulevana kesänä. Ranskalaisen pöydällä on tiettävästi kaksivuotinen jatkosopimus, joka takaisi kokeneelle managerille kahdeksan miljoonan punnan vuositulot.
Squawkan tietojen mukaan Wenger ei ole kertonut edes valmennustiimilleen, jatkaako hän Tykkimiehissä vielä ensi kaudella. Lähipiiri on sivuston mukaan varoittanut Wengeriä kuluvan ja tulevien kausien pilalle menemisestä, jos mies ei anna minkäänlaista vihiä aikeistaan.
Merkittävä ongelma on se, että managerin nimi on jossain määrin sidottu siihen, pystyykö Arsenal pitämään Mesut Özilistä ja Alexis Sánchezista kiinni. Kummankin sopimus umpeutuu kesällä 2018. Kaksikko on ilmaissut, että Wengerin päätös vaikuttaa heidän päätöksiinsä. Etenkin Özil on vannonut uskollisuuttaan Wengerille.
Jos neuvottelut Wengerin ja sitä kautta Özilin sekä Sánchezin sopimuksista eivät etene, Arsenalin on käytännössä pakko alkaa kesän korvalla miettiä kultakimpaleidensa myymistä. Molemmat ovat niin arvokkaita pelaajia, että Gunners tuskin haluaa päästää heitä ilmaiseksi pois reilun vuoden kuluttua.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- The Athletic: Wolverhamptonin valmentajakuvioissa merkittävä käänne
- Guardian: Wolverhampton on tekemässä melkoista valintaa
- Athletic: Wolverhampton etsii uutta päävalmentajaa – tässä vaihtoehdot
- Trent Alexander-Arnold palaa Anfieldille: ”Kaksijakoiset fiilikset”
- Virgil van Dijk vastasi Wayne Rooneyn kritiikkiin: ”En kuullut hänestä viime kaudella”
- Pep Guardiola: Erling Haaland pelaa samalla tasolla kuin Messi ja Ronaldo
- Manchester City vei vakuuttavasti nimiinsä kärkikamppailun – Erling Haaland otti mallia Peter Crouchista
- Manchester United -legenda paljasti koskettavan syyn, miksi jätti televisiotyöt: ”Tein sen hänen vuokseen”
- Wolves erotti päävalmentajansa
- Arsenal rikkoi kulmapotkuennätyksen ja ylsi 38 vuoden takaisiin lukemiin nollapeleissä
- Tottenhamissa kytee: Pelaajat osoittivat mieltään päävalmentajalle
- Arne Slot kommentoi Liverpool-kannattajien lauluja Aston Villa -voitossa
- Pep Guardiola: Erling Haaland pelaa samalla tasolla kuin Messi ja Ronaldo
- Manchester United -legenda paljasti koskettavan syyn, miksi jätti televisiotyöt: ”Tein sen hänen vuokseen”
- Päättyikö ura? Valmennustehtävistä kentälle palanneen entisen Arsenal-tähden sopimus purettiin kuuden ottelun jälkeen
- Tästä syystä Viktor Gyökeres otettiin vaihtoon jo tauolla
- Everton havittelee hyökkääjäkaappausta Chelseasta – hinta 70 miljoonaa
- Manchester City vei vakuuttavasti nimiinsä kärkikamppailun – Erling Haaland otti mallia Peter Crouchista
- Paljastus: Man United neuvotteli kahden huippumanagerin kanssa ennen Ruben Amorimin palkkausta
- Virgil van Dijk vastasi Wayne Rooneyn kritiikkiin: ”En kuullut hänestä viime kaudella”