Supervaihtomiehet Paul Pogba ja Zlatan Ibrahimovic veivät Man Unitedin FA Cupin puolivälieriin

Manageri José Mourinho juoksutti kentälle tulivoimaisen Manchester Unitedin FA Cupin neljännesvälierässä Blackburnia vastaan. Kokonaan sivussa oli pelikuntoisista pelaajista vain ykkösvahti David De Gea. Wayne Rooney sen sijaan seurasi peliä katsomosta lihasvamman takia. Paul Pogba ja Zlatan Ibrahimovic puolestaan aloittivat ottelun vaihdosta, ja miesten sisään ottaminen muodostuikin ottelun ratkaisuksi.
Ensimmäisellä puoliajalla kotijoukkue Blackburn pani tiukasti kampoihin nimekkäille vierailleen. Etenkin hollantilainen Marvin Emnes piti lujilla niin Unitedin puolustusta kuin maalivahti Sergio Romeroakin. 17. peliminuutilla Emnesin sähäkkyys poiki isännille johtomaalinkin. Hyvä esityö vapautti 31-vuotiaan Danny Grahamin tekopaikkaan, ja Romero oli voimaton.
Manchester Unitedin tasoitus koitti kymmenen minuuttia myöhemmin. Flunssastaan toipunut Henrikh Mkhitarjan antoi hienon läpisyötön Marcus Rashfordille, eikä nuori hyökkääjä tekopaikassaan erehtynyt.
Kun ottelua oli pelattu 62 minuuttia, Mourinhon kärsivällisyys kentällä olijoihin alkoi huveta. Oli aika ottaa sisään ykköstykit Pogba ja Ibrahimovic, sillä uusintaottelua United ei todellakaan otteluruuhkansa keskellä tarvitsisi.
Torstaina Eurooppa-liigassa hattutempun tehnyt Zlatan oli erittäin lähellä tehdä johtomaalin miltei heti kentälle tultuaan, mutta ruotsalainen myöhästyi Ander Herreran syötöstä silmänräpäyksellisen. 75. minuutilla verkko kuitenkin heilui. Pogba heitti keskiviivan takaa hienon 40-metrisen syötön, jonka Zlatan jatkoi yhdellä kosketuksella maaliin. Tuuletukseensa Zlatan sai seuraa niin pieneltä kuin isommaltakin kentälle rynnänneeltä kannattajalta.
Zlatan on nyt tehnyt maalin neljän top 5 -liigan cup-kilpailuissa. Bundesliigassa hän ei ole pelannutkaan.
Pogban ja Ibrahimovicin toimiva yhteistyö on Unitedin menestyksen kannalta erittäin tärkeää. Siitä kertoo sekin, että kaikki Pogban kauden viisi maalisyöttöä ovat tulleet Zlatanin tekemiin maaleihin.
Sisukkaasti taistellut Blackburn sai loistavan tasoituspaikan viisi minuuttia ennen täyttä aikaa. Sergio Romero rähmi pallon Blackburn-hyökkääjän jalkoihin, mutta argentiinalainen venyi kuitenkin tuplatorjuntaan. Kolmannesta paikastaan Blackburn sai pallon maaliin, mutta linjamies liputti täysin oikein maalintekijän olleen paitsioasemassa.
Blackburn antoi Unitedille ryhdikkään vastuksen, mutta Punaiset Paholaiset jatkavat kuitenkin ansaitusti puolivälieriin 2-1 -lukemin. Monivuotinen United-puolustaja Wes Brown vietti koko ottelun Blackburnin vaihtopenkillä.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Brightonille ikäviä uutisia – nuorukainen loukkaantui taas
- Arne Slot kummastelee asiantuntijoiden kommentteja: ”Unohtavat sen, että myimme pelaajia lähes 300 miljoonalla punnalla”
- Vaihtopelaajat ratkaisivat Arsenalin pelin – Arteta: ”Vähintään yhtä tärkeitä kuin avauksen pelaajat”
- Chelsea kohtaa illalla tutun pelaajan – Maresca: ”Heillä on pieni etu, koska…”
- Hirvittävä munaus Tottenhamin Mestarien liigan pelissä
- Arsenal aloitti Mestarien liigan – näin kävi
- Kova väite Rúben Amorimin jatkosta brittimediassa
- Newcastle pyysi anteeksi
- Rio Ferdinand huolissaan Benjamin Šeškon tilanteesta: ”En halua ajatella, mihin tämä voisi johtaa”
- Paul Scholes: Rúben Amorimin muutettava Manchester Unitedin pelitapaa
- Hirvittävä munaus Tottenhamin Mestarien liigan pelissä
- Newcastle pyysi anteeksi
- Kova väite Rúben Amorimin jatkosta brittimediassa
- Rio Ferdinand huolissaan Benjamin Šeškon tilanteesta: ”En halua ajatella, mihin tämä voisi johtaa”
- Chelsea kohtaa illalla tutun pelaajan – Maresca: ”Heillä on pieni etu, koska…”
- Arsenal aloitti Mestarien liigan – näin kävi
- Vaihtopelaajat ratkaisivat Arsenalin pelin – Arteta: ”Vähintään yhtä tärkeitä kuin avauksen pelaajat”
- Paul Scholes kummastelee Bruno Fernandesin roolitusta
- Paul Scholes: Rúben Amorimin muutettava Manchester Unitedin pelitapaa
- Näin Andy Robertson kommentoi uutta rooliaan Liverpoolissa