Didi Hamann kehottaa Liverpoolia hankkimaan tuoreen Euroopan mestarin

Saksalaisen Dietmar Hamannin, 43, mielestä Liverpoolin pitäisi tavoitella portugalilaistoppari Pepeä, 34. Pepe vietti kymmenen vuotta espanjalaisseura Real Madridissa. Tänä kesänä hänestä tulee kuitenkin vapaa pelaaja, koska hän ei allekirjoittanut jatkosopimusta Los Blancosin kanssa.
Pepeä on viety siirtohuhuissa erityisesti Inter Milaniin ja Paris Saint-Germainiin. Hamann kuitenkin uskoo, että Pepen ominaisuuksia ja kokemusta tarvittaisiin Anfieldilla. Liverpool-manageri Jürgen Klopp, 50, tarvitsee kokoonpanoonsa syvyyttä, koska the Reds pelaa ensi kaudella Mestarien liigassa.
Hamannin ehdotus sai osakseen runsaasti kritiikkiä, kun Liverpool-kannattajat nostivat esille portugalilaispelaajan pelityylin. Erityisesti uran alkuaikoina Pepe tuli tilanteisiin holtittomasti, mikä johti varomattomiin taklauksiin ja ulosajoihin.
– Katso, mitä hän on voittanut ystäväiseni. Jos hän pelaisi ajattelemattomasti, hän ei olisi edustanut maailman suurinta joukkuetta noin pitkään. Hän on tyylikäs ja hän on voittaja, Hamann vastasi Twitterissä eräälle kannattajalle.
Hamann uskoo myös, että Pepe voisi tuoda mukanaan samanlaisen vaikutuksen kuin uruguaylainen Luis Suárez, joka pelasi Liverpoolissa neljän kauden ajan ennen siirtymistään Barcelonaan.
Hamann edusti Liverpoolia seitsemän vuoden ajan ja hän oli mukana voittamassa Mestarien liigaa kaudella 2004–2005. Euroopan kuninkuuskilpailun lisäksi hän saavutti kaksi kertaa FA Cupin kruunun.
Pepe edusti Real Madridia kymmenen vuoden ajan. Vaikka hän rauhoitti pelaamistaan loppuaikoina, monille jalkapallon ystäville jäi mieleen hänen edesvastuuttomat tekonsa. Pepe voitti Real Madridissa kolmesti sekä La Ligan että Mestarien liigan.
Pepe kruunattiin kertaalleen euroopaanmestariksi ja kaksi kertaa seurajoukkueiden maailmanmestariksi. Viime kesän EM-kilpailuissa portugalilaistoppari palkittiin loppuottelun arvokkaimpana pelaajana.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Ange Postecoglou: Tottenhamin UEL-välieräpaikkaa väheksytään – ”En ole yllättynyt”
- Rúben Amorim: Eurooppa-liigan voitto ei pelastaisi Manchester Unitedin surkeaa kautta
- Telegraph: Newcastle kiinnostunut Brentfordin maalitykistä
- Pep Guardiola etenee harjoituksiin palanneen Rodrin kanssa maltilla – ”Emme halua ottaa askelta taaksepäin”
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Telegraph: Emiliano Martínez herättää kiinnostusta Saudi-Arabiassa
- Nottingham Forestin pomo teki merkittävän peliliikkeen Mestarien liigaa varten
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Man Unitedilta iloisia uutisia – kaksi avainpelaajaa palasi harjoituksiin
- Mikel Arteta ymmärtää realiteetit PSG-tappion jälkeen: ”Tätä joukkuetta ei pysty dominoimaan”
- William Saliba tunnusti Arsenalin ongelmat PSG-tappiossa
- Bournemouth-tähden ulosajo kumottiin – ex-tuomarilla oli eriävä mielipide: ”Se on vaarallista”