Valioliigaseurojen kiinnostus sai Bayern Münchenin jyrähtämään – ”Heitä uhkaa FIFA:n rangaistus”
Kuva: Getty Images
Uutisoimme aiemmin, että Chelsea ja Manchester United olisivat kiinnostuneet Robert Lewandowskista. Bayern Münchenissä asiaa ei katsota hyvällä.
Joidenkin tietojen mukaan Chelsea ja United olisivat jo ottaneet yhteyttä ja käyneet jonkinlaisia neuvotteluja Lewandowskin edustajan kanssa. Kansainvälisten siirtosääntöjen mukaan ensin seurojen on päästävä neuvotteluissa yhteisymmärrykseen ja vasta sitten ostava seura saa neuvotella pelaajan kanssa. Tähän Bayern on valmis vetoamaan.
– Lewandowski ei halua lähteä Bayernista. Emme ole keskustelleet minkään seuran kanssa, emmekä keskustele, Bayernin tiedotteessa sanottiin.
– Lewandowskin sopimus umpeutuu vuonna 2021. Hän allekirjoitti sopimuksen melko hiljattain. Jos muut seurat neuvottelevat pitkän sopimuksen omaavan pelaajan kanssa, heitä uhkaa FIFA:n rangaistus.
Lewandowskin tyytymättömyys Bayerniin on perua viime kauden lopusta. Puolalaisella oli mahdollisuus Bundesliigan maalikuninkuuteen, mutta lopulta hän hävisi kilpailun yhdellä osumalla Borussia Dortmundin Pierre-Emerick Aubameyangille. Lewandowskin mukaan häntä ei autettu tarpeeksi.
– En ollut tyytyväinen siihen, miten joukkueeni tuki minua. Olin pettynyt joukkueeni asenteeseen, hyökkääjä sanoi tuolloin The Timesin mukaan.
– En ole koskaan nähnyt häntä niin pettyneenä. Robert sanoi minulle, ettei hän saanut tukea ja ettei valmentaja (Carlo Ancelotti) auttanut häntä voittamaan maalikuninkuutta viimeisessä ottelussa, Lewandowskin agentti Maik Barthel puolestaan sanaili.
28-vuotias Lewandowski iski viime kaudella 47 ottelussa 43 maalia ja antoi kymmenen maalisyöttöä, kun kaikki kilpailut lasketaan mukaan.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sir Jim Ratcliffe: Päätökseni ovat tehneet minusta epäsuositun
- GdS: Ykkösvahti haluaa jättää Tottenhamin kesällä
- Mikel Arteta kertoi mielipiteensä Thomas Frankin potkuista
- Athletic: Arsenalin Kai Havertz loukkaantui taas
- Telegraph: Tottenham haluaa uuden valmentajan lähipäivinä
- Virallista: Nottingham Forest antoi potkut Sean Dychelle
- Harry Redknapp, 78, kiinnostunut Tottenhamin päävalmentajan pestistä
- Mestaruustaistelu pysyy tiukkana – tyvipäässä katastrofituloksia
- Championshipiin tulossa iso muutos?
- Liam Rosenioria pilkataan netissä – otti nyt kantaa: ”Tiedän siitä”
- Championshipiin tulossa iso muutos?
- Mestaruustaistelu pysyy tiukkana – tyvipäässä katastrofituloksia
- Liam Rosenioria pilkataan netissä – otti nyt kantaa: ”Tiedän siitä”
- Virallista: Tottenham antoi potkut Thomas Frankille
- Toimittaja: Mohamed Salah saattaa jättää Liverpoolin kesällä
- Thomas Frank kertoi mielipiteensä asemastaan Tottenhamin peräsimessä: ”Olen vakuuttunut siitä”
- Näin Pep Guardiola ohjeisti talven jättihankintaa heti siirron jälkeen
- Jääkö Jadon Sancho Aston Villaan? Näin Unai Emery kommentoi
- Arne Slot harmittelee Liverpoolin vastoinkäymisiä: ”Olemmeko epäonnisia vai onko epäonni osa meitä?”
- Manchester United pelastui lisäajalla – Tottenhamin kriisi syvenee