Chelsea-laina Niki Mäenpään seurakaveriksi Brightoniin – Oli myös toisen sarjanousijan toiveissa
Kuva: Getty Images
Valioliigaan noussut Brighton on vahvistanut ensi kauden joukkuettaan laitalinkki Izzy Brownilla. 20-vuotias Brown siirtyy Lokkeihin Chelseasta kauden mittaisella lainasopimuksella. Samalla Brownin Chelsea-sopimusta jatkettiin vuoteen 2021 saakka.
Brown pelasi vahvan viime kauden Valioliigaan niin ikään nousseessa Huddersfieldissa. Huddersfieldin uskottiinkin haluavan jatkaa yhteistyötä Brownin kanssa, mutta Brighton veti tällä kertaa pidemmän korren. Brightonille Brown on kesän kuudes hankinta.
– Izzy pelasi onnistuneen kauden Mestaruussarjassa, joten hänelle luonnollinen kehitysaskel oli jatkaa uraansa Valioliigassa. Me olemme iloisia siitä, että se toteutuu täällä Brightonissa, Brightonin manageri Chris Hughton kommentoi.
Chelsea hankki Brownin West Bromwichista vuonna 2013, mutta toistaiseksi Brown on pelannut Chelsean edustusryhmässä vasta yhdessä kilpailullisessa ottelussa. Lainapestit ovat vieneet nuorta miestä Huddersfieldin lisäksi Vitesseen ja Rotherhamiin.
Lähde: Sky Sports
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Englannin pelaaja sai vihellyskonsertin omilta kannattajilta – näin joukkuetoveri reagoi
- Romano: Tässä on Tottenhamin ykkösvaihtoehto uudeksi päävalmentajakseen
- Dirk Kuyt kertoi mielipiteensä Arne Slotin tilanteesta Liverpoolissa
- Toimittaja: Manchesterin seurat kiinnostuneet Newcastle-tähdestä
- Romano: MLS-seura kiinnostunut Manchester Unitedin pelaajasta
- Virallista: Igor Tudor jättää Tottenhamin
- Chelsea-pakki puolustaa Liam Rosenioria: ”Hän on huippuvalmentaja”
- Everton tekemässä päätöksen David Moyesin tulevaisuudesta
- Thomas Tuchelilta suora arvio Harry Maguiren paikasta MM-kisajoukkueessa
- Sean Dychelta kysyttiin Tottenham-huhuista pubissa: ”Yksi kaveri tuli sanomaan…”