Toppari valmistautuu Valioliigaan puoli vuotta sydänleikkauksen jälkeen: ”Olisin voinut kuolla kentälle”

Brightonin noustua ensimmäistä kertaa seurahistoriansa aikana Valioliigaan seuran riveissä Englannin pääsarjadebyyttiään odottaa useampi pelaaja – näiden joukossa Huuhkajien maalivahti Niki Mäenpää.
Keskuspuolustaja Connor Goldsonille Valioliigassa pelaaminen on kuitenkin vieläkin suurempi sankaritarina. Goldson saa olla onnellinen, että jatkaa yhä pelaamista ja on ylipäätään hengissä.
24-vuotias Goldson joutui sivuun pelikentiltä helmikuussa, kun rutiinitutkimuksissa hänen sydämestään löydettiin ”mahdollinen riskitekijä”. Goldsonille tehtiin ennaltaehkäisevä leikkaus, ja kausi oli ohi. Puolustaja palasi kentille 14.7. harjoitusottelussa Fortuna Düsseldorfia vastaan ja on nyt valmis Valioliigan haasteisiin.
– Seurojen tekemät sydäntutkimukset ovat äärettömän tärkeitä, sillä koskaan ei voi tietää, mitä saattaisi tapahtua, Brighton totesi BBC:lle.
– Panemme kehomme koville joka päivä ja koettelemme itseämme yrittäessämme kehittyä. Emme voi tietää, mitä kehon sisällä tapahtuu.
– Jotkut eivät ole olleet niin onnekkaita kuin minä, mutta jos minun tarinani kannustaa seuroja tekemään enemmän testejä – olkoon vaikka kerran vuodessa tai joka toinen vuosi – niin toivottavasti saamme aikaan pienen muutoksen ja pelastamme ihmisiä.
Pahimmalta vältyttiin nopealla päätöksellä
Kun Goldson sai kuulla laajentuneesta aortastaan, hän pelkäsi uransa olevan ohi. Päätös nopeasta leikkauksesta oli kuitenkin ehdottoman oikea.
– Minulla oli turvonnut aorta, hieman suurempi kuin tavallisella ihmisellä. Jos olisin jatkanut pelaamista, se olisi ehkä kasvanut lisää, ja ehkä mitään ei olisi sattunut. Jos jotain kuitenkin olisi tapahtunut, olisi ollut mahdotonta tietää, mistä olisi kyse. Olisin voinut kuolla kentälle ilman elvytysmahdollisuutta, Goldson toteaa suoraan.
– Tavattuani asiantuntijan minun oli pakko hoitaa asia. Menetin kaudesta kolme kuukautta. Monilta jää sama aika väliin polvivamman takia.
– Kun kuulin siitä, itkin silmät päästäni. Luulin urani olevan ohi. Kirurgi kuitenkin vakuutteli minun voivan jatkaa pelaamista.
Shrewsbury Townin kasvatti Goldson pelasi viime kaudella Brightonin paidassa kahdeksan ottelua, mutta joutui katsomaan historiallisia nousujuhlia sivusta.
– Kaikki saivat minut kokemaan, että olin yhä osa joukkuetta. Kaikissa pelissä, joissa olin läsnä, fanit lauloivat lauluani.
– Brighton on niin erityinen seura, yhden kaupungin seura. Oli uskomatonta, kuinka paljon väkeä paraatiin tuli. Kukaan pojista ei unohda sitä ikinä. Oli mahtavaa olla mukana sarjanousussa, Goldson hehkuttaa.
Brighton avaa valioliigakautensa kotiottelulla Manchester Cityä vastaan 12. elokuuta.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Auto-onnettomuudessa jalkansa murtanut Michail Antonio palasi pelikentille
- Telegraph: Jack Grealish herättänyt Napolin kiinnostuksen
- Brighton hankki Italian maajoukkuetopparin
- Leeds hankkimassa Slovenian maajoukkuetopparin
- Chelsea avasi seurajoukkueiden MM-kisat heikon yleisömäärän edessä
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Chelsea avasi seurajoukkueiden MM-kisat heikon yleisömäärän edessä
- Brighton hankki Italian maajoukkuetopparin
- Telegraph: Jack Grealish herättänyt Napolin kiinnostuksen
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- Leeds hankkimassa Slovenian maajoukkuetopparin
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- Manchester Cityn uusi hankinta tavoittelee Ballon d’Oria: ”Siksi olen täällä”