Floppasi Tottenhamissa ja myytiin Kiinaan – nyt isolla rahalla Barcelonaan
Kuva: Getty Images
Barcelona vahvisti hetki sitten ostaneensa Paulinhon kiinalaisesta Guangzhou Evergrandesta. Siirtosumma oli 40 miljoonaa euroa.
Paulinho on pelannut viimeiset kaksi vuotta Kiinassa. Moni muistaa sitä edeltäneen ajan. 29-vuotias Paulinho nimittäin siirtyi Guangzhouhun Tottenhamista.
Spurs osti neljä vuotta sitten Paulinhon brasilialaisesta Corinthiansista. Tuolloin puhuttiin kovan luokan keskikenttäpelaajasta, jonka uskottiin menestyvän Valioliigassa. Avauskaudellaan Paulinho pelasi Valioliigassa 30 ottelua. Seuraavana vuonna mistään ei tullut oikein mitään. Paulinho sai vyölleen vain 15 valioliigapeliä, joista ainoastaan kolme avauksessa. Spurs teki noin kuuden miljoonan euron myyntitappion, kun hänet myytiin Kiinaan 14 miljoonalla eurolla.
Viime syksystä lähtien Paulinho on päässyt taas kahden vuoden tauon jälkeen säännöllisesti Brasilian maajoukkueeseen. Ura on lähtenyt nousuun, mutta aika näyttää, onko mies nykyään todella 40 miljoonan euron arvoinen, ja tekeekö hän Barcelonasta paremman joukkueen.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Arne Slot harmittelee Liverpoolin vastoinkäymisiä: ”Olemmeko epäonnisia vai onko epäonni osa meitä?”
- AC Milan hylkäsi Matetan lääkärintarkastuksessa – nyt hyökkääjän tilanteessa täyskäännös
- Dimitar Berbatov otti kantaa Manchester Unitedin valmentajatilanteeseen
- Tottenhamille surkeita uutisia – puolustaja loukkaantui taas
- ESPN: Tottenham-hyökkääjä valmis vaihtamaan maisemaa kesällä
- Mikel Arteta kehui vuolaasti kilpakumppaniaan: ”Oli ikään kuin opettajani”
- Fantasy Premier League: DGW 26 – milloin käyttää triplakapteeni?
- Jamie Carragher otti kantaa Arne Slotin asemaan Liverpoolissa: ”Jos hän ei vie seuraa Mestarien liigaan…”
- Gary Neville: Manchester United etsii uutta päävalmentajaa – rekrytointiprosessi käynnissä
- Jack Grealishin kausi ohi – ”En halunnut tämän päättyvän tällä tavalla”
- Ei kai taas? Nottinghamin päävalmentaja jälleen potkupuheiden kohteena
- Eddie Howe kommentoi potku-uhkaa: ”Minä eroaisin”
- Gary Neville: Manchester United etsii uutta päävalmentajaa – rekrytointiprosessi käynnissä
- Jack Grealishin kausi ohi – ”En halunnut tämän päättyvän tällä tavalla”
- Wayne Rooney latasi suorat sanat Tottenhamista
- Bruno Fernandes ennustaa, että Michael Carrickin suuruuden päivät ovat tulossa
- Jamie Carragher otti kantaa Arne Slotin asemaan Liverpoolissa: ”Jos hän ei vie seuraa Mestarien liigaan…”
- Ei voi olla totta – Liverpoolin jättihankinta loukkaantui ”vakavasti”
- Telegraph: Manchester United kiinnostunut Newcastle-tähdestä
- ”Täydellinen vapaapotku”: Manchester Unitedin supertalentti, 15, ampui joukkueensa voittoon