Juan Matan hyväntekeväisyysjoukkue sai vahvistuksia suoraan naisjalkapalloilun huipulta
Kuva: Getty Images
Manchester Unitedin espanjalaispelaaja Juan Mata käynnisti jokin aika sitten hyväntekeväisyyskampanjan, jossa hän sitoutuu lahjoittamaan jatkossa yhden prosentin palkastaan suoraan hyväntekeväisyyteen. Common Goal -nimellä tunnettu kampanja sai nopeasti seuraajan suoraan huipulta, kun Bayern Münchenin Mats Hummels liittyi Matan rintamaan.
Mata ilmoitti tavoitteekseen koota Common Goalin tähdistökentällisen, ja viime viikolla joukkue sai kaksi vahvistusta suoraan naisjalkapalloilun huipulta. Vuonna 2015 maailmanmestaruutta juhlineen USA:n joukkueen tukipilarit Megan Rapinoe ja Alex Morgan lahjoittavat niin ikään prosentin tieneistään hyvään tarkoitukseen.
– Minä ja Alex pidimme tärkeänä, että myös naisten jalkapallo on edustettuna. Odotamme innolla, että voimme olla mukana Juanin ja Matsin kanssa rakentamassa liikettä, Seattle Reignissä pelaava Rapinoe kommentoi Guardianille.
Keskikenttäpelaaja Rapinoe ja Orlando Pridessa hyökkäävä Morgan ovat pelanneet yli 120 A-maaottelua ja olleet mukana kahdessa MM-loppuottelussa.
– Naisjalkapalloilun globaalin profiilin kasvaessa minun ja Meganin kaltaisilla pelaajilla on paremmat mahdollisuudet käyttää asemaamme hyvän asian eteen. On ilo liittyä Common Goaliin varhaisessa vaiheessa. Toivottavasti inspiroimme monia muitakin mukaan, Morgan sanoi.
Morgan ja Rapinoe kuuluvat maailman parhaiten ansaitsevien naispelaajien joukkoon, mutta silti heidän ansiotasonsa on kaukana parhaiden miespelaajien palkoista. Brainjet-sivuston mukaan Alex Morgan on 376 000 euron vuosiansioillaan toiseksi parhaiten palkattu naispelaaja brasilialaisen Martan jälkeen. Rapinoe on saman listauksen neljäs 140 000 euron vuosituloilla.
Mata ja Hummels puolestaan ansaitsevat noin 150 000 euroa – viikossa.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Gary Neville: Arsenal voittaa helpommin Valioliigan kuin Mestarien liigan
- Barcelona ei suostu maksamaan Manchester Unitedin vaatimaa summaa Marcus Rashfordista
- Joel Pohjanpalolta paljastus Man Cityn ja Erling Haalandin välisistä neuvotteluista
- Arsenalin lainapelaajalle sataa kritiikkiä Ranskassa: ”Muut pelaajat antavat niin paljon enemmän”
- Pep Guardiola kertoi miksi antoi pelaajilleen monta vapaapäivää: ”Voivat tehdä, mitä ikinä haluavatkaan”
- Tottenhamille surkeita uutisia – luottopelaaja loppuvuodeksi sivuun pelikentiltä
- Coventry haluaa välttää hissijoukkueen leiman – Frank Lampard kommentoi siirtosuunnitelmia
- Chelsea finaaliin – valmentaja antoi erityiskiitokset yhdelle pelaajalle
- Valmentajansa kenkinyt Chelsea eteni FA Cupin finaaliin
- Everton valittaa kiistanalaisesta tilanteesta tuomarijärjestölle
- Coventry haluaa välttää hissijoukkueen leiman – Frank Lampard kommentoi siirtosuunnitelmia
- Chelsea finaaliin – valmentaja antoi erityiskiitokset yhdelle pelaajalle
- Everton valittaa kiistanalaisesta tilanteesta tuomarijärjestölle
- Mohamed Salah saattoi jo pelata viimeisen ottelunsa Liverpoolissa
- Lähde: Girona haluaa myydä avainpelaajansa Manchester Cityyn
- Näin Mikel Arteta kommentoi Eberechi Ezen ja Kai Havertzin loukkaantumisia
- Tottenhamille surkeita uutisia – luottopelaaja loppuvuodeksi sivuun pelikentiltä
- Manchester City myymässä topparinsa Internazionaleen
- Valmentajansa kenkinyt Chelsea eteni FA Cupin finaaliin
- Roberto De Zerbiltä kehut parjatulle Tottenham-pelaajalle: ”Ansaitsi tämän”