Bristol Cityllä kulkee. Joukkue on tehnyt 11 ottelussa 20 maalia (Mestaruussarjan toiseksi eniten) ja on hävinnyt vain yhden ottelun*. Robins on nousukarsintaan oikeuttavalla neljännellä sijalla, vain kolmen pisteen päässä suorasta Valioliigaan noususta.

Viime kaudella oli kuitenkin paljon vaikeampaa. Niin vaikeaa, että seuran päävalmentaja Lee Johnson sai tappouhkauksia.

Kaudella 2016-2017 Bristol City sijoittui sijalle 17 ja vältti vain täpärästi Ykkösliigaan putoamisen. Matkan varrella syntyi seuran uusi ennätys perättäisten tappioiden määrässä.

– Fanien pilkka oli rankkaa. Osoitteenikin päätyi nettiin, ja meidän oli pakko muuttaa toiseen kotiin. Sain myös tappouhkauksen, kun Matty Taylor siirtyi meille Bristol Roversista, 36-vuotias Johnson kertoi BBC:lle.

– Samaan aikaan isäni (Bristol Cityn entinen manageri Gary Johnson) kävi kolminkertaisessa sydämen ohitusleikkauksessa. Sekin on kuitenkin vain elämää. Jokainen kohtaa elämässään vaikeuksia, mutta yritämme pärjätä päivä päivältä paremmin.

*= Juttu on kirjoitettu ennen perjantai-iltana pelattua ottelua Burton Albionia vastaan.