Muistatko kun FC Hongan teurastama OPS hävisi Liverpoolille 1-10? – Kentällä Dalglish, Souness, Juntunen…

OPS ja Miika Juntunen ovat olleet suomalaisen jalkapallomedian otsikoissa FC Honka -pelin jälkeen.
OPS hävisi Ykkösen toiseksi viimeisellä kierroksella kotonaan Hongalle käsittämättömästi 0-10. Ottelun jälkeen vahvoista mielipiteistään tunnettu OPS-manageri Juntunen vaahtosi ja haukkui joukkueensa seuran verkkosivuilla.
– En ole ikinä urani aikana, en pelaajana enkä valmentajanakaan, hävinnyt ottelua 10–0. En vain voi hyväksyä tuollaista velttoilua kentällä, häpeällinen suoritus! Juntunen meuhkasi.
No miten OPS ja Juntunen liittyvät Valioliigaan? Siten, että Twitterissä Juntusen väite tarkastettiin ja toden totta, mies muisti aivan oikein. Hän on kyllä ollut OPS:n riveissä ottelussa, jossa joukkue päästi samaiset kymmenen maalia, mutta tappio ei ollut ihan niin raju, sillä OPS myös teki itse yhden.
Tuo ottelu pelattiin 1. lokakuuta 1980. Kyseessä oli Euroopan Cupin (Mestarien liigan edeltäjä) ensimmäisen kierroksen toinen osaottelu Liverpoolia vastaan. Ensimmäinen osa oli päättynyt OPS:n kannalta komeasti 1-1-tasapeliin, mutta toisessa osassa armoa ei tunnettu. Liverpool johti tauolle mentäessä 4-0 ja takoi lopulta taululle murhaavat 10-1-lukemat.
Juntunen aloitti vaihdossa, mutta pääsi kentälle kaksi minuuttia ennen täyttä aikaa. Kentällä muuten viiletti melkoisia nimiä. Poolin paidassa nähtiin muun muassa Kenny Dalglish, Graeme Souness (hattutemppu), Alan Hansen, Phil Neal ja Ray Clemence. Joukkuetta valmensi legendaarinen Bob Paisley.
Entä kuka teki OPS:n maalin? Sittemmin valmentajana ja tv-kommentaattorina tunnetuksi tullut Keith Armstrong tietenkin.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Virallista: Arsenal ja Chelsea tekivät ison pelaajakaupan – siirtosumma voi nousta 60 miljoonaan euroon
- Turkin suurseura teki tarjouksen Manchester Cityn ykkösvahdista
- Tottenham kiinnostunut Bournemouth-topparista – hintalappu selvillä
- Bryan Mbeumo siirtymässä jättisummalla Manchester Unitediin
- Valioliigaan noussut Sunderland hankkimassa laitahyökkääjän 20 miljoonalla eurolla
- Bild: Luis Díaz pääsi Bayern Münchenin kanssa yhteisymmärrykseen sopimuksesta
- Manchester City myi keskikenttäpelaajansa Serie A:han
- Neuvottelut käyntiin – João Félix haluaa palata vanhaan seuraansa
- Erik ten Hag ei ole kiinnostunut hankkimaan Antonya Bayer Leverkuseniin
- Manchester United korotti tarjoustaan Bryan Mbeumosta
- Bild: Luis Díaz pääsi Bayern Münchenin kanssa yhteisymmärrykseen sopimuksesta
- Manchester City myi keskikenttäpelaajansa Serie A:han
- Neuvottelut käyntiin – João Félix haluaa palata vanhaan seuraansa
- Bryan Mbeumo siirtymässä jättisummalla Manchester Unitediin
- Liverpool tarjoaa 80 miljoonaa euroa ranskalaishyökkääjästä
- Manchester United korotti tarjoustaan Bryan Mbeumosta
- Teddy Sheringham: Marcus Rashford ei ansaitse siirtyä Barcelonaan
- Erik ten Hag ei ole kiinnostunut hankkimaan Antonya Bayer Leverkuseniin
- Newcastle kiinnostunut Brentfordin maalitykistä
- Valioliigaan noussut Sunderland hankkimassa laitahyökkääjän 20 miljoonalla eurolla