Kommentti: Harry Kanen pakkolepo on ainoa oikea ratkaisu
Kuva: Getty Images
Viimeiseen 13 otteluun 17 maalia. Niin hurja on ollut Harry Kanen vire syys- ja lokakuussa. Lauantaisesta Valioliigan kärkiottelusta Manchester United-Tottenham englantilaishyökkääjä on kuitenkin lievän takareisivamman takia sivussa.
Totta kai kaksinkertaisen Valioliigan maalikuninkaan poissaolo on lauantaista United-peliä ajatellen Tottenhamille karmea takaisku. Manageri Mauricio Pochettinon aikakaudella Kane on tehnyt joukkueelleen 83 maalia, kun seuraavaksi paras Spurs-pelaaja on pystynyt vain 31:een.
83 - Under Mauricio Pochettino in the Premier League, Harry Kane has scored 83 goals - 52 more than any other Spurs player. Absent.
Viimeinen mahdollinen aika antaa kropalle lepoa
Kane on pelannut tällä kaudella Valioliigaa kaikkiaan 794 minuuttia. Enemmän minuutteja kärkimiehistä ovat pelanneet vain Manchester Unitedin Romelu Lukaku ja Swansean Jordan Ayew, jotka ovat ravanneet kentällä maksimimäärän eli 810 minuuttia. Myös Tottenhamin kolme Mestarien liiga -peliä Kane on aloittanut. Real Madridia vastaan tuli täydet minuutit, mutta Dortmundia ja APOEL:ia vastaan Kane pääsi vaihtoon viimeisen varttitunnin aikana pelin jo ratkettua. Eikä siinä vielä kaikki. Englannin syys-lokakuun neljä MM-karsintaottelua Maltaa, Slovakiaa, Sloveniaa ja Liettuaa vastaan Kane pelasi alusta loppuun. Eihän siinä mitään, jos vain pysyisi terveenä. Peli-ilo ei Kanelta lopu kesken, ja maaleja satelee solkenaan. Mutta kun takareisi alkaa antaa ensimmäisiä signaaleja levon tarveesta, on valmennusjohdon syytä ottaa tilanne vakavasti. Marraskuussa Englanti pelaa kaksi kovan luokan harjoitusottelua, joissa vastaan asettuvat Saksa ja Brasilia. Kanen pelihalut tuntuvat olevan kyltymättömät, mutta Pochettinolle varmaan sopisi, jos välillä tulisi jonkun muun vuoro aloittaa piikissä. Heti maaottelutauon jälkeen Tottenham pelaa Arsenalia ja Dortmundia vastaan. Toisin sanoen tuolloin on edessä vähintään yhtä tärkeät pelit kuin nyt Unitedia ja Real Madridia vastaan. Joulukuun neljästä viikosta puolestaan kolme on kahden ottelun viikkoja. Huomenna Tottenhamilla on siis vastassaan Manchester United. Jos joutuu Spurs peliin ilman Kanea, niin Unitedin pitää edelleen tulemaan toimeen ilman Paul Pogbaa, likimain yhtä tärkeää pelaajaa joukkueelleen. Pogba loukkasi takareitensä 12. syyskuuta ja palannee United-sotisopaan vasta marraskuun maaottelujen jälkeen. Tätä taustaa vasten on helppo ymmärtää, miksi Pochettino ei halua riskeerata mitään Kanen suhteen. Mieluummin sivussa yksi erittäin tärkeä United-ottelu kuin kokonainen kuukausi tai pahimmillaan kaksi.Seuraa meitä myös Facebookissa ja Twitterissä. Facebookissa käydään kovimmat jälkipuinnit ja Twitteristä tavoitat kaikki uutisemme reaaliajassa!
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Cole Palmer käytti Wolverhamptonin tötöilyn hyväkseen – Valioliiga-ennätys uusiksi
- Manchester United jatkoi voittokulkuaan Tottenhamin kustannuksella – tällä kertaa apuja tuli vierailta
- Pep Guardiola puolustaa Erling Haalandia: ”Maailman paras”
- Marc Cucurella ja Adama Traoré naureskelivat nujakalleen – ”João Pedro pelasti henkeni”
- Tottenham-kapteeni Cristian Romerolta kritiikkiä seurajohdolle – näin Thomas Frank kommentoi
- Chelsean Liam Rosenior taas somepilkan kohteena: ”On osattava nauraa itselleen”
- Unai Emery esitti pyynnön Liverpoolille: ”Me olemme olleet reiluja”
- Kuuden pisteen ottelu Leedsille – Forest kaatui Elland Roadilla
- Enzo Fernández vertaa Rosenioria ja Marescaa: ”Hän antaa meille vapautta ilmaista itseämme”
- Matetan siirto kaatui lääkärintarkastukseen – Glasner: ”Hän tiesi, että se on mahdollista”
- Unai Emery esitti pyynnön Liverpoolille: ”Me olemme olleet reiluja”
- Kuuden pisteen ottelu Leedsille – Forest kaatui Elland Roadilla
- Chelsean Liam Rosenior taas somepilkan kohteena: ”On osattava nauraa itselleen”
- Marc Cucurella ja Adama Traoré naureskelivat nujakalleen – ”João Pedro pelasti henkeni”
- Tottenham-kapteeni Cristian Romerolta kritiikkiä seurajohdolle – näin Thomas Frank kommentoi
- Matetan siirto kaatui lääkärintarkastukseen – Glasner: ”Hän tiesi, että se on mahdollista”
- Virgil van Dijk vaatii TV-asiantuntijoilta asiallista kritiikkiä: ”Et ajattele seurauksia tai pelaajien henkistä puolta”
- Enzo Fernández vertaa Rosenioria ja Marescaa: ”Hän antaa meille vapautta ilmaista itseämme”
- Toimittaja: Newcastle asetti suuren hintalapun Sandro Tonalille
- Liverpool joutuu maksamaan Chelsealle miljoonakorvauksen teinilupauksesta
