Saksan maajoukkueen johtaja lipsautti – ”Hän siirtyy Englantiin”

Leon Goretzkan tulevaisuudella on spekuloitu viime kaudesta asti. Tuoreen lipsautuksen myötä suunta alkaa selkiytyä.
Schalken 22-vuotiaan keskikenttäpelaajan sopimus päättyy ensi kesänä, eikä nimeä ole saatu jatkosopimukseen. Jos Schalke mielii minkäänlaista korvausta saada, seuran on myytävä lupaava pelaaja tammikuussa.
Lehtihuhuissa Goretzka on yhdistetty muun muassa Bayern Müncheniin, Barcelonaan, Manchester Unitediin, Arsenaliin ja Tottenhamiin. Kaksi ensimmäistä voitaneen nyt vetää yli. Saksan maajoukkueen johtaja Oliver Bierhoff puhui Valioliigan vaikutuksesta Saksan Bundesliigaan ja tuli siinä sivussa lipsauttaneensa kenties jotain sellaista, mitä hän ei olisi saanut sanoa.
– Englanti saa tv-tuloista rahaa, joten nuoret lahjakkaat pelaajat kuten Leroy Sané ja Leon Goretzka siirtyvät Englantiin, Bierhoff sanoi lehdistölle.
Goretzka on pelannut tällä kaudella yhdeksän ottelua Bundesliigassa ja yhden Saksan cupissa. Keskikenttäroolistaan huolimatta hän on ollut joukkueensa paras maalintekijä tällä kaudella. Saksan A-maajoukkueessa Goretzka on pelannut 12 ottelua ja tehnyt kuusi maalia.
Seuraa meitä myös Instagramissa, Facebookissa ja Twitterissä. Instagramissa näet kätevästi mielenkiintoisimmat uutisemme, Facebookissa käydään kovimmat jälkipuinnit ja Twitteristä tavoitat kaikki uutisemme reaaliajassa! Meidät löydät myös Snapchatista nimellä valioliiga.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ranskan maajoukkuehyökkääjä siirtymässä Tottenhamiin
- Athletic: Kaikki valmista – Manchester United hankkii uuden maalivahdin
- Arsenal-floppi jättämässä seuran – siirtyy Saksaan
- Brighton kauppasi Ghanan maajoukkuemiehen Italiaan
- La Ligan kulttipelaaja siirtymässä Crystal Palaceen
- Jadon Sancho jättämässä Manchester Unitedin
- Bournemouth hankki Espanjan U21-maajoukkuepelaajan
- Newcastle täräyttämässä yli 60 miljoonan euron hyökkääjähankinnan!
- Nottingham Forest hankki uuden maalivahdin – hinta noin 10 miljoonaa euroa
- Liverpool kauppasi puolustajan Italian Serie A:han
- Alexander Isakin siirto nytkähti eteenpäin – Valioliigan ennätyskauppa syntymässä
- TOP 5 – tänään tehdään jättimäisiä pelaajakauppoja!
- Emiliano Martínez jäi sivuun Aston Villan ottelusta siirtoneuvotteluiden vuoksi
- Neuvottelut loppusuoralla – Liverpoolin toppari siirtymässä Italiaan
- Crystal Palace tyrmäsi Aston Villan vieraskentällä
- Ratkaisumaali 89. minuutilla – Manchester City hävisi taas
- Hyökkääjä palaamassa Chelseaan – lähti lainalle alle kuukausi sitten
- Athletic: Sopu syntyi – Antony jättää Manchester Unitedin
- Manchester Cityn monivuotinen ykkösvahti vaihtamassa maisemaa
- Liverpool kauppasi puolustajan Italian Serie A:han