Brittiseurat saavat nuolla näppejään – Ryan Giggs valitsi taustatehtävät Aasian futiskääpiössä
Kuva: Getty Images
Ryan Giggs osaa yllättää. Peliuransa aikana hän yllätti vastustajia oveluudellaan ja jalkapalloyleisöä kestävyydellään tehtyään huikean mittavan ja ansiokkaan pelaajauran. Ja yllätykset jatkuvat peliuran jälkeenkin.
Walesilainen lopetti pelaajauransa vuonna 2014 ja aloitti tuolloin välittömästi Manchester Unitedissa valmennustyöt Louis Van Gaalin taustajoukoissa. Sittemmin Giggsin nimi on yhdistetty erittäin moniin Englannissa vapautuneisiin päävalmentajanpesteihin, mutta nyt brittiseurat saavat haikailla kaiholla miehen perään tämän valittua uudeksi suunnakseen Kaakkois-Aasian.
Sky Sports kertoo, että 43-vuotias Giggs on allekirjoittanut kaksivuotisen sopimuksen vietnamilaisen jalkapalloakatemian (Promotion Fund of Vietnamese Football Talents FC) jalkapallojohtajana. Giggs aloittaa uudessa tehtävässään jo viikon kuluttua.
Akatemian kotisivujen tiedotteen mukaan Giggsin vastuualueeseen kuuluu ”pelaajien valmentaminen, valmentajien kouluttaminen sekä osallistuminen PVF:n kehittämiseen Vietnamin johtavaksi nuorten jalkapallon harjoituskeskukseksi.”
Giggsin tavoin myös toinen United-legenda Paul Scholes on saamassa töitä samasta akatemiasta.
Giggs ilmaisi tämän syksyn aikana kiinnostuksensa muun muassa Leicesterissä ja Evertonissa vapautuneisiin managerin pesteihin.
Giggs pelasi koko pitkän ammattilaisuransa Manchester Unitedissa ja ylitti pelaajana huikean 1 000 virallisen pelatun ottelun rajapyykin maaottelut ja seuraottelun yhteenlaskettuna.
Seuraa meitä myös Instagramissa, Facebookissa ja Twitterissä. Instagramissa näet kätevästi mielenkiintoisimmat uutisemme, Facebookissa käydään kovimmat jälkipuinnit ja Twitteristä tavoitat kaikki uutisemme reaaliajassa! Meidät löydät myös Snapchatista nimellä valioliiga.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Michael Carrick kommentoi Bruno Fernandesin tulevaisuutta Manchester Unitedissa
- Arne Slot summasi Liverpoolin kauden ja arvioi omia valintojaan
- James Maddison: Tottenhamin on ratkaistava järkyttävä loukkaantumisongelmansa
- Newcastlen huippulupaukselle pitkä jatkosopimus
- Nottingham Forest valmistautuu Elliot Andersonin lähtöön – tavoitteena ennätyssumma
- Nunon odotetaan lähtevän West Hamista
- Siirtohuhu: Tottenham on lähellä merkittävää hankintaa
- Tässä ovat kauden topit ja flopit: Valioliigan parhaita valmentajia yhdistää yksi asia
- Roberto De Zerbi: Tottenhamilla on 12 tarpeeksi hyvää pelaajaa
- Liverpool vei kohuteinin saksalaisjättien nenien edestä
- Valioliiga on uudessa tilanteessa – vastaavaa ei ole tapahtunut 138 vuoteen
- Liverpool vei kohuteinin saksalaisjättien nenien edestä
- Mohamed Salah rikkoi vielä yhden ennätyksen jäähyväisissään
- Arsenal teki historiallisen tempun – kukaan muu Valioliigassa ei ole kyennyt samaan
- West Ham putosi – nyt puhuu kapteeni Jarrod Bowen
- Roberto De Zerbi: Tottenhamilla on 12 tarpeeksi hyvää pelaajaa
- Chelsea putosi päätöskierroksella ulos europeleistä – ”Olemme musertuneita”
- Päätös nopeasti: Tässä on Pep Guardiolan uusi työ
- Sunderland mukaan, Chelsea ulos – nämä Valioliiga-joukkueet pääsivät europeleihin
- Pep Guardiola piti puheen Manchester Cityn faneille: ”Miksi te rakastatte minua niin paljon?”