Manchester Unitedille kritiikkiä pelitavasta – Mourinho: ”En tiedä, kuka olisi kunnianhimoisempi”
Kuva: Getty Images
Manchester Unitedin manageria José Mourinhoa on aika ajoin syytetty liian puolustavasta pelitavasta, mutta portugalilainen kiistää väitteet.
Mourinho ei osaa nimetä englantilaista joukkuetta, joka pelaisi kotiotteluissaan Unitedia ”kunnianhimoisemmin”.
– En tiedä, kuka olisi kunnianhimoisempi. Newcastlea vastaan meillä pelasi (Paul) Pogba, (Marcus) Rashford, (Anthony) Martial, (Juan) Mata ja (Romelu) Lukaku. Laitapuolustajat eivät ole laitapuolustajia. (Antonio) Valencia ja (Ashley) Young ovat laitureita, eivät laitapuolustajia. Joten en tiedä, mitä te haluatte, hän korostaa.
Lauantain Brighton-ottelun jälkeen tulevat nopeasti vastaan kamppailut Watfordia ja Arsenalia vastaan.
– Tämä on luultavasti ensimmäinen kerta tällä kaudella, kun viikon sisällä on kolme Valioliigan ottelua ja ottelujen välillä on pari päivää. Uskon kuitenkin jokaisen joukkueen olevan valmis siihen, kertoo Mourinho.
– Brighton, Watford ja Arsenal – tietysti meidän kannaltamme viikko on erittäin tärkeä, mutta keskitymme Brightoniin. Se on yhdeksäntenä sarjataulukossa, hyvä joukkue, sitä on vaikea lyödä. He eivät päästä paljon maaleja, joukkue on sekoitus fyysisyyttä, aggressiivisuutta, laatua ja luovuutta. Mielestäni Chris Hughton tekee loistavaa työtä.
– Meidän on keskityttävä tähän. Tiedän, että meillä on hyvä saldo kotikentällä ja olemme vahvoja kotona, mutta siitä tulee vaikea vastustaja meille.
Lähde: Goal
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Manchester United pelastui lisäajalla – Tottenhamin kriisi syvenee
- VAR puhutti Stamford Bridgellä – Chelsea menetti 2–0-johtonsa
- Wes Brown liputtaa Maguirelle jatkoa Manchester Unitedissa
- Arne Slot harmittelee Liverpoolin vastoinkäymisiä: ”Olemmeko epäonnisia vai onko epäonni osa meitä?”
- AC Milan hylkäsi Matetan lääkärintarkastuksessa – nyt hyökkääjän tilanteessa täyskäännös
- Dimitar Berbatov otti kantaa Manchester Unitedin valmentajatilanteeseen
- Tottenhamille surkeita uutisia – puolustaja loukkaantui taas
- ESPN: Tottenham-hyökkääjä valmis vaihtamaan maisemaa kesällä
- Mikel Arteta kehui vuolaasti kilpakumppaniaan: ”Oli ikään kuin opettajani”
- Fantasy Premier League: DGW 26 – milloin käyttää triplakapteeni?
- Gary Neville: Manchester United etsii uutta päävalmentajaa – rekrytointiprosessi käynnissä
- Jamie Carragher otti kantaa Arne Slotin asemaan Liverpoolissa: ”Jos hän ei vie seuraa Mestarien liigaan…”
- ESPN: Tottenham-hyökkääjä valmis vaihtamaan maisemaa kesällä
- Jack Grealishin kausi ohi – ”En halunnut tämän päättyvän tällä tavalla”
- Mikel Arteta kehui vuolaasti kilpakumppaniaan: ”Oli ikään kuin opettajani”
- Ei kai taas? Nottinghamin päävalmentaja jälleen potkupuheiden kohteena
- Dimitar Berbatov otti kantaa Manchester Unitedin valmentajatilanteeseen
- Eddie Howe kommentoi potku-uhkaa: ”Minä eroaisin”
- Fantasy Premier League: DGW 26 – milloin käyttää triplakapteeni?
- Tottenhamille surkeita uutisia – puolustaja loukkaantui taas