Entiset Chelsean juniorit paljastavat karmaisevaa syrjintää kahdelta valmentajalta – ”Painu takaisin Afrikkaan ryöstämään vanhuksia”
Kuva: Getty Images
Kolme Chelsean entistä junioripelaajaa on aloittanut oikeustoimet seuraa vastaan. Pelaajat väittävät joutuneensa valmentajiensa alaisuudessa karmean rasismin kohteeksi.
Syytetyt valmentajat ovat Graham Rix ja yli 25 vuotta Stamford Bridgellä vaikuttanut Gwyn Williams. Vakavien syytösten myötä Chelsea otti yhteyttä FA:han ja poliisi tuli tapaukseen mukaan.
Poliisin seitsemän kuukauden tutkinta ei tuottanut tarpeeksi todisteita toimimaan. Chelsea on kuitenkin aloittanut oman tutkintansa ja FA:n tiimi on haastatellut kahta pelaajista. Yhdelle pelaajalle on myös tarjottu kotineuvontaa.
– Otamme tällaiset syytökset todella vakavasti. Haluamme tehdä oikein ja tukea niitä, joihin tämä vaikutti, avustaa viranomaisia ja tukea etsintöjä, Chelsea ilmoitti tiedotteessaan.
Rixin ja Williamsin väitetään syyllistyneen kovan luokan rasismiin. Yhdessä tapauksessa Rixin sanotaan nöyryyttäneen Espanjassa junioripelissä tummaihoista kenttäpelaajaa vaihtamalla hänet reservimaalivahtiin. Valmentaja oli myös huudellut pelaajalle: ”Jos hänen sydämensä olisi yhtä suuri kuin hänen peniksensä, hän olisi hyvä pelaaja ja juoksisi enemmän.”

Syrjiminen alkoi jo kouluiässä
Kun yksi pelaajista siirtyi Chelseasta toiseen joukkueeseen, uusi manageri ihmetteli, miten nuoren huippuseurasta saapuvan jalkapallolijan itseluottamus voi olla näin romahtanut. Sama valmentaja raportoi asiasta ja on nyt osana oikeusjuttua. Tämä 40 ikävuotta lähestyvä pelaaja paljastaa asioiden vaivaavan vieläkin. – Olin niin allapäin. Se vaikuttaa vieläkin minuun, pelaaja sanoi The Guardianille. Toisen pelaajan mukaan syrjintä alkoi jo kouluiässä, kun hän liittyi Chelseaan. – Kun olin 12 tai 13-vuotias, Williams käytti termejä: musta paskiainen, neekeri ja tummaihoinen. Olin alaikäinen, enkä ole koskaan nähnyt, että kukaan sanoisi jalkapallossa näin toiselle. Hän sanoi minulle näitä aina nähdessään minut. Hän asteli pukukoppiin ja oli: ”Katsokaa, mustikset ovat täällä. V**un kumihuulet. Katsokaa heidän isoja neniään. Oletko ollut varastamassa autoja?”, nimeämätön pelaaja muisteli. Pelaaja paljasti myöhemmin FA:n yksikön haastattelussa tietäneensä Williamsin toiminnan olleen väärin. Hän oli kuitenkin liian vaikutusvaltainen ihminen. – Gwyn Williams oli ollut seurassa vuodesta 1979 lähtien. Hänellä oli valtaa. Kaveri oli kasa sontaa, mutta hänellä oli vaikutusvaltaa. Hän tunsi kaikki. Kaveri oli kuvernööri, uhri lisäsi.”Se poltti kasvoni”
Jos Williams solvasi lähinnä suullaan, Rixin kerrotaan käyneen myös käsiksi. Yksi haastatelluista pelaajista kertoo valmentajan heittäneen kahvit hänen kasvoilleen. – Se poltti kasvojani. Tartuin häneen ja halusin tappaa sen tyypin. Sitten mietin, että jos musta poika hyökkää valkoisen valmentajan kimppuun, hänen jalkapallouransa on ohi. Näin hillitsin itseni ja huuhtelin kasvoni vedellä, pelaaja muisteli Guardianille. Rixin ja Williamsin asianajajan Eddie Johnsin mukaan kaksikko kiistää syytökset rasismiin. Johns kertoo kaksikon tehneen yhteistyötä viranomaisten ja FA:n kanssa.Kummallakin aiempia rötöksiä historiassa
68-vuotias Williams työskenteli Chelseassa pitkään vuosina 1979-2006. Mies oli muun muassa Claudio Ranierin apuvalmentaja ja kuului José Mourinhon kykyjenetsintäosastoon. Williamsia pidetään myös John Terryn löytäjänä. Viimeisimpänä valmentaja erotettiin Leedsin organisaatiosta hänen lähetettyä kollegoilleen sähköpostissa pornografisia kuvia naisista. 60-vuotiaan Rixin kontolta löytyy puolestaan 12 kuukauden vankeustuomio hänen hyväksyttyään maaliskuussa 1999 kaksi syytettä laittomasta seksistä 15-vuotiaan tytön kanssa. Rix istui vain kuusi kuukautta tuomiosta, mutta sai 10 vuodeksi merkinnän seksuaalirikollisten rekisteriin. Rix työskenteli uransa aikana hetken Chelsean vastuuvalmentajana Gianluca Viallin lähdön jälkeen sekä Ruud Gullitin apuvalmentajana. Englantilainen valmensi myös Portsmouthia ja skotlantilaista Heartsia. Lähde: GuardianLUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Dramaattinen siirtosaaga päätökseen – Mateta jääkin Crystal Palaceen
- Arteta myöntää: Arsenal kartoittaa siirtovaihtoehtoja
- Manchester Cityn Kalvin Phillips on ollut pitkään hiljaa – nyt edessä lainasiirto
- Manchester United esti pelaajansa siirron Turkkiin
- ESPN: Fulham oli valmis maksamaan lähes 40 miljoonaa euroa hyökkääjästä – siirto kariutui loppuhetkillä
- GdS: Hyökkääjä haluaa jättää Tottenhamin
- ESPN: Sunderland-puolustaja ei siirrykään Liverpooliin
- Manchester Cityn Rodri latasi suorat sanat tuomarista: ”Tiedän, että olemme voittaneet liikaa…”
- Bournemouth teki tarjouksen Real Madridin puolustajasta
- Athletic: Everton hylkäsi Juventuksen tarjouksen hyökkääjästään
- Athletic: Arsenal-pelaaja joutuu leikkaukseen – seura etsii korvaajaa siirtoikkunan loppuhetkillä
- Liverpool hankkii uuden topparin – hintalappu yli 60 miljoonaa euroa
- Michael Carrick otti kantaa Patrick Dorgun loukkaantumiseen
- Sky: Liverpool on ostoksilla Koillis-Englannissa
- Virallista: Manchester City -maalivahti vaihtaa seuraa Valioliigan sisällä
- Fabrizio Romano: Glen Kamara herätti kiinnostusta Englannissa – Rennes hylkäsi tarjouksen
- Manchester City menetti pisteitä Valioliigassa – Tottenham-hyökkääjä iski upean maalin
- Draamaa Manchester Unitedin ottelussa – kaksi maalia lisäajalla
- Athletic: Crystal Palace myymässä maalitykkinsä Italiaan
- Manchester Cityn Rodri latasi suorat sanat tuomarista: ”Tiedän, että olemme voittaneet liikaa…”