Virallista: Leicester-hyökkääjä palaa ”kotiin” – siirtyy lainalle Niki Mäenpään seurakaveriksi
Kuva: Getty Images
Leicesterin Leonardo Ulloa siirtyy Valioliigan sisällä Brightoniin. Seura vahvisti tiedon verkkosivuillaan.
Ulloalle siirto on tietynlainen paluu kotiin, sillä mies siirtyi kesällä 2014 Leicesteriin juuri Brightonista. Tuolloin siirtosumma oli 10,12 miljoonaa euroa. Nyt kyseessä on loppukauden kattava laina, joten kotiinpaluu on näillä näkymin vain hetkellinen.
31-vuotiaalla Ulloalla on ollut Leicesterissä suuria ongelmia päästä pelaamaan vakituisesti. Kaudella 2014-15 peliaikaa tuli vielä oikein mukavasti, mutta viime kaudella vastuu Valioliigassa jäi 435 minuuttiin. Tällä kaudella Ulloa on pelannut Valioliigassa huimat 17 minuuttia.
[readmore from=siirtomarkkinat]
– Albionin fanit tietävät kaiken hänestä [Ulloasta]. Hän on fyysinen hyökkääjä, joka pystyy suojaamaan palloa hyvin. Hän osaa myös tehdä maaleja, ja toivottavasti sitä hän jatkaa taas täällä meillä, Brightonin päävalmentaja Chris Hughton sanoi tiedotteessa.
Ulloan maalit olisivat hyvin tervetulleita Brightonille, joka on tehnyt tämän kauden 24 valioliigaottelussa vain 17 maalia. Ainoastaan sarjajumbo Swansea on kyennyt heikompaan saldoon.
Brightonin kolmosvahti on Suomen maajoukkueen pitkäaikainen veräjänvartijaNiki Mäenpää.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Englannin pelaaja sai vihellyskonsertin omilta kannattajilta – näin joukkuetoveri reagoi
- Romano: Tässä on Tottenhamin ykkösvaihtoehto uudeksi päävalmentajakseen
- Dirk Kuyt kertoi mielipiteensä Arne Slotin tilanteesta Liverpoolissa
- Toimittaja: Manchesterin seurat kiinnostuneet Newcastle-tähdestä
- Romano: MLS-seura kiinnostunut Manchester Unitedin pelaajasta
- Virallista: Igor Tudor jättää Tottenhamin
- Chelsea-pakki puolustaa Liam Rosenioria: ”Hän on huippuvalmentaja”
- Everton tekemässä päätöksen David Moyesin tulevaisuudesta
- Thomas Tuchelilta suora arvio Harry Maguiren paikasta MM-kisajoukkueessa
- Sean Dychelta kysyttiin Tottenham-huhuista pubissa: ”Yksi kaveri tuli sanomaan…”