Pep Guardiola ylisti Man Cityn uutta hankintaa – antoi myös uuden arvion avainpelaajansa toipumisajasta
Kuva: Getty Images
Manchester City vahvisti tiistaina hankkineensa Aymeric Laporten Athletic Bilbaosta 65 miljoonalla eurolla.
Vain hetkiä siirron varmistuttua Pep Guardiola oli lehdistötilaisuudessa koskien keskiviikon Valioliiga-ottelua West Bromwichia vastaan ja toimittajilla luonnollisesti kiinnosti tilanne uuden hankinnan suhteen.
– Hän [Laporte] on pelannut La Ligassa todella korkealla tasolla nuoresta saakka. Hän on vahva ilmassa ja nopea. Hän on todella laadukas ja me olemme todella iloisia, Guardiola sanoi.
Tämän jälkeen kysyttiin, onko Laporte valmis aloituskokoonpanoon West Bromia vastaan.
– Kyllä, hän pystyy tarvittaessa aloittamaan heti. Valioliiga on erityinen sarja monissa asioissa, mutta hän on älykäs pelaaja. Uudella pelaajalla on aina hieman hankalaa, mutta me olemme kärsivällisiä.
– Olemme täysin tietoisia hänen taidoistaan. Hän on kokenut keskuspuolustaja isoilla areenoilla ja hänellä on paljon taitoja, joilla hän voi auttaa meitä. Hän on täydellisen ikäinen auttaakseen meitä pitkään.
Laporten lisäksi myös viime viikonloppuna loukkaantuneen Leroy Sanén tilanne kiinnosti paikalla olleita toimittajia. Guardiola arvioi heti loukkaantumisen jälkeen, että edessä on noin kuukauden huili, mutta nyt hän hieman pidensi arviotaan, mutta ilmeisesti tiedossa ei kuitenkaan ole L’Equipen arvioimaa kolmen kuukauden poissaoloa.
– Sané tulee olemaan sivussa noin kuusi viikkoa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Dimitar Berbatov otti kantaa Manchester Unitedin valmentajatilanteeseen
- Tottenhamille surkeita uutisia – puolustaja loukkaantui taas
- ESPN: Tottenham-hyökkääjä valmis vaihtamaan maisemaa kesällä
- Mikel Arteta kehui vuolaasti kilpakumppaniaan: ”Oli ikään kuin opettajani”
- Fantasy Premier League: DGW 26 – milloin käyttää triplakapteeni?
- Jamie Carragher otti kantaa Arne Slotin asemaan Liverpoolissa: ”Jos hän ei vie seuraa Mestarien liigaan…”
- Gary Neville: Manchester United etsii uutta päävalmentajaa – rekrytointiprosessi käynnissä
- Jack Grealishin kausi ohi – ”En halunnut tämän päättyvän tällä tavalla”
- Ei kai taas? Nottinghamin päävalmentaja jälleen potkupuheiden kohteena
- Eddie Howe kommentoi potku-uhkaa: ”Minä eroaisin”
- Ei kai taas? Nottinghamin päävalmentaja jälleen potkupuheiden kohteena
- Eddie Howe kommentoi potku-uhkaa: ”Minä eroaisin”
- Wayne Rooney latasi suorat sanat Tottenhamista
- Bruno Fernandes ennustaa, että Michael Carrickin suuruuden päivät ovat tulossa
- Ei voi olla totta – Liverpoolin jättihankinta loukkaantui ”vakavasti”
- Jack Grealishin kausi ohi – ”En halunnut tämän päättyvän tällä tavalla”
- Telegraph: Manchester United kiinnostunut Newcastle-tähdestä
- ”Täydellinen vapaapotku”: Manchester Unitedin supertalentti, 15, ampui joukkueensa voittoon
- Wayne Rooneyn poika paukutti hurjat lukemat Valioliiga-cupissa – Manchester United loppuotteluun
- Manchester City poistui voittajana Anfieldilta – toisen jakson maalijuhlat takasivat hurjan otatuksen