Tottenhamin ja Liverpoolin entisellä topparilla ikää vasta 26 vuotta – ura rajussa syöksyssä

Muistatko vielä Steven Caulkerin?
Ikää 26 vuotta. Vyöllä muun muassa yksi ottelu Englannin A-maajoukkueessa, 29 Tottenhamissa ja neljä Liverpoolissa. Normaalitilanteessa tällainen kaveri olisi menossa urallaan ylöspäin. Caulkerin tapauksessa tilanne on vähän eri.
Skotlantilainen Dundee tiedotti tehneensä Caulkerin kanssa 1,5-vuotisen sopimuksen. Dundee on Skotlannin 12 joukkueen pääsarjassa yhdeksäntenä, joten voitaneen sanoa ettei Caulkerin ura ole ainakaan noususuhdanteessa.
Caulker on Tottenhamin kasvatti, joka oli aikoinaan hyvin lupaava puolustaja. Mies ei kuitenkaan kyennyt murtautumaan pelaavaan kokoonpanoon, joten hänet myytiin 9,15 miljoonan euron kaupassa Cardiffiin kesällä 2013. Matka jatkui vuotta myöhemmin QPR:ään, josta Caulker lainattiin ensin Southamptoniin ja kevääksi 2016 Liverpooliin.
Viime kaudella Caulker pelasi QPR:n paidassa vain 14 ottelua, ja tällä kaudella pelejä ehti kertyä ainoastaan neljä. Joulun välipäivinä sopimus purettiin, ja nyt löytyi uusi osoite Skotlannista.
Vaikka ura on ollut melkoisessa syöksyssä, tässäkin tarinassa on positiivinen puoli. Viime vuonna Caulker avautui The Guardianin haastattelussa masennuksestaan, peliongelmastaan ja alkoholismistaan. Nyt tilanne on ilmeisesti parempi.
– Haluan taas nauttia jalkapallosta hyvässä ympäristössä. Haluan valmentajan, joka ymmärtää, välittää ja kunnioittaa, Caulker sanoi Dundeen tiedotteessa.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Telegraph: Jack Grealish herättänyt Napolin kiinnostuksen
- Brighton hankki Italian maajoukkuetopparin
- Leeds hankkimassa Slovenian maajoukkuetopparin
- Chelsea avasi seurajoukkueiden MM-kisat heikon yleisömäärän edessä
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Chelsea avasi seurajoukkueiden MM-kisat heikon yleisömäärän edessä
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- Manchester Cityn uusi hankinta tavoittelee Ballon d’Oria: ”Siksi olen täällä”
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”