Man Citylle kauden neljäs tappio – Gabriel Jesusin maali vaisun illan valopilkku

Ensimmäinen este Mestarien liigan pudotuspelivaiheessa ei tuottanut Valioliigan kärkiryhmälle Manchester Citylle suuria ongelmia, vaikka varamiehinen joukkue hävisi neljännesvälierien toisen osaottelun sveitsiläiselle Baselille 1–2.
City oli nimittäin voittanut avauskohtaamisen peräti 4–0 ja eteni kahdeksan parhaan joukkoon yhteismaalein 5–2. Tappio oli Citylle kauden neljäs, jos kaikki kilpailut huomioidaan.
Vaisusti pelanneen kotijoukkueen maalintekijä oli Gabriel Jesus. Mohamed Elyounoussi ja Michael Lang tekivät Baselille maalin mieheen.
Cityn puolivälierävastustaja arvotaan perjantaina 16. maaliskuuta. Seuran toistaiseksi paras saavutus Mestarien liigassa on välieräpaikka keväältä 2016.
Manageri Pep Guardiola teki odotetusti useita muutoksia kokoonpanoonsa. David Silvaa ja Vincent Kompanya lepuutettiin keskiviikkona, kun taas Ederson, Nicolás Otamendi, Sergio Agüero ja Kevin De Bruyne aloittivat vaihtopenkillä.
Kapteeninnauhaa kantoi Yaya Touré, ja polvivammastaan toipunut Jesus nähtiin ensimmäistä kerran avauskokoonpanossa sitten uudenvuodenaaton Crystal Palace -ottelun.
Jesus ei ollut ruosteessa, vaan aloitti maalinteon jo kahdeksannella minuutilla hyvän kuvion päätteeksi. Ottelun avausosuman pohjustivat Leroy Sané ja Bernardo Silva.
Cityn Ilkay Gündogan hukkasi erinomaisen maalintekopaikan ennen Elyounoussin 17. minuutin tasoitusosumaa. Tämä sai pallon tyhjään tilaan ja ohitti laukauksellaan maalivahti Claudio Bravon.
Elyounoussi oli mukana myös Baselin toisessa maalissa 71. minuutilla. Hän petasi paikan Langille, joka hyödynsi isäntien puolustuksen lepsuilun onnistuessaan pienestä kulmasta.
Cityn tulevaisuuden lupauksesta Phil Fodenista, 17, tuli kaikkien aikojen nuorin englantilaispelaaja Mestarien liigan pudotuspeleissä.
Mestarien liigan neljännesvälierä, 2. osa
Manchester City – Basel 1–2 (1–1), yhteismaalit 5–2
1–0 Gabriel Jesus (8 min)
1–1 Mohamed Elyounoussi (17 min)
1–2 Michael Lang (71 min)
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Roy Keanelta suorat sanat Manchester Unitedin ongelmista
- Näin Andy Robertson kommentoi uutta rooliaan Liverpoolissa
- Arne Slot: Alexander Isak debytoi Liverpoolin riveissä keskiviikkona
- MEN: Manchester Unitedin seurajohto luottaa Rúben Amorimiin
- ”Olemme nähneet tämän elokuvan” – Gary Neville otti kantaa Rúben Amorimin mahdollisiin potkuihin
- Wayne Rooney otti kantaa Manchester Unitedin surkeaan tilanteeseen: ”Jos valmentaja on rehellinen itselleen…”
- Rúben Amorim derbytappion jälkeen: ”En muuta filosofiaani”
- Manchester City murjoi Unitedin paikallispelissä – Haaland osui kahdesti
- 90+5! Viime hetken ratkaisu toi Liverpoolille voiton sarjanousijasta
- Gianluigi Donnarumma debytoi – tässä Cityn ja Unitedin kokoonpanot Manchesterin derbyyn
- Wayne Rooney otti kantaa Manchester Unitedin surkeaan tilanteeseen: ”Jos valmentaja on rehellinen itselleen…”
- Rúben Amorim derbytappion jälkeen: ”En muuta filosofiaani”
- ”Olemme nähneet tämän elokuvan” – Gary Neville otti kantaa Rúben Amorimin mahdollisiin potkuihin
- Ruben Amorim vertauksesta Pep Guardiolan Cityyn: ”Täysi vitsi”
- Hauska hetki: Linjatuomari opetti Arsenal-pelaajaa sivurajaheitossa kesken ottelun
- Newcastlen tähtihankinnan polvivamman vakavuus selvisi
- MEN: Manchester Unitedin seurajohto luottaa Rúben Amorimiin
- Manchester City murjoi Unitedin paikallispelissä – Haaland osui kahdesti
- Mikel Arteta jätti yhden pelaajan ulos kokonaan Mestarien liiga -rekisteröinneistä – tässä syy
- Arne Slot: Alexander Isak debytoi Liverpoolin riveissä keskiviikkona