Italialaislähde: Chelsea suuntaa katseensa ”Buffonin manttelinperijään”, jos menettää maalivahtinsa
Kuva: Getty Images
Chelsean maalivahti Thibaut Courtois’n tulevaisuus on puhuttanut lontoolaisseurassa pitkään.
Belgialaisen nykyinen sopimus päättyy kesällä 2019 ja hän on avoimesti puhunut kaipaavansa Espanjassa asuvaa perhettään. Osat huhuista ovat viemässä 25-vuotiasta torjujaa pois Stamford Bridgeltä jo tämän kauden jälkeen, kun muun muassa Real Madridin uskotaan tavoittelevan häntä.
Italialaisen Corriere dello Sportin mukaan Chelsealla on jo suunnitelma Courtois’n lähdön varalta. Sen kerrotaan tarkkailevan AC Milanin 19-vuotiasta ykkösmaalivahti Gianluigi Donnarummaa.
Nuorukaista pidetään yleisesti ottaen maailman lupaavimpana maalivahtina. Hän on iästään huolimatta torjunut huipputasolla jo monta kautta. Donnarummasta kaavaillaan muun muassa manttelinperijää Italian maajoukkueen pitkäaikaiselle luottotorjujalle Gianluigi Buffonille, jonka upea ura tulee todennäköisesti päättymään tämän kauden jälkeen.
Donnarumman sopimus AC Milanin kanssa on voimassa vuoteen 2021 asti, joten halvaksi huippuagentti Mino Raiolan talliin kuuluvan nuorukaisen hankkiminen ei tulisi. Lontoolaisseuran uskotaan kuitenkin olevan valmis panostamaan häneen, jos se menettää Courtois’n.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Brasilian maajoukkuehyökkääjä avautuu halustaan pelata Arsenalissa – ”Jos jumala sen suo”
- Toimittaja: AC Milan -legenda ehdolla Tottenhamin valmennustiimiin
- Nyt tipahti uutta tietoa Tottenhamin päävalmentajaneuvotteluista
- Chelsea-pelaaja latasi suorat sanat seurajohdon ratkaisusta: ”En olisi tehnyt tuollaista päätöstä”
- Missä Mohamed Salah pelaa ensi kaudella? Egyptin maajoukkueen valmentaja kertoi mielipiteensä
- Tottenhamin ex-pelaaja väittää: Seura on hankkinut vääränlaisia pelaajia
- Putoaako Tottenham? Näin Mauricio Pochettino kommentoi
- Florian Wirtz kertoi vaikeasta syyskaudestaan
- Chelsea-pelaaja Barcelonan mahdollisesta kiinnostuksesta: ”Olisi vaikea kieltäytyä”
- Declan Rice ja Bukayo Saka jättivät maajoukkueen – Thomas Tuchel kertoi mielipiteensä: ”Ymmärrän, miltä tämä näyttää”
- Valioliigasta romahtanut seura hävisi ruman riidan oikeudessa – vaati 120 miljoonaa euroa pelaajan kuoleman jälkeen
- Liverpool-legendat eivät näe West Ham -tähteä Mohamed Salah’n korvaajana: ”Pidän häntä huippupelaajana, mutta…”
- ”Liian vanha” Roy Hodgson, 78, perusteli yllätyspaluutaan – kertoi tylsistyneensä eläkkeellä
- Chelsea-pelaaja Barcelonan mahdollisesta kiinnostuksesta: ”Olisi vaikea kieltäytyä”
- Putoaako Tottenham? Näin Mauricio Pochettino kommentoi
- Declan Rice ja Bukayo Saka jättivät maajoukkueen – Thomas Tuchel kertoi mielipiteensä: ”Ymmärrän, miltä tämä näyttää”
- BBC: Tottenham on erittäin lähellä valmentajapalkkausta
- Tottenhamin valmentajakandidaatti otti kantaa huhuihin: ”Mielipiteeni ei ole muuttunut”
- Bernardo Silva kertoi miksi on suunnitellut jättävänsä Manchester Cityn
- Englannin pelaaja sai vihellyskonsertin omilta kannattajilta – näin joukkuetoveri reagoi