Swansea raahautumassa kuiville – ”Puoli vuotta sitten emme olisi saaneet tästä tasapeliä”
Kuva: Getty Images
Vaikka omat pelinsä voittaneet Crystal Palace ja Huddersfield pudottivatkin lauantaina Swanseaa kaksi sijaa alemmas seitsemänneksitoista, auttoi Evertonilta saatu tasapelipistekin Joutsenia repimään pisteen lisää eroa putoamisviivaan.
Swansea majaili käytännössä koko joulu- ja tammikuut sarjajumbona ja puolet tähänastisesta kaudesta putoamisviivan alapuolella. Nyt etumatkaa ensimmäisenä viivan alla väijyvään Southamptoniin on viisi pistettä, ja Swansea onkin pelastautumassa kuiville.
Pelillisesti kotijoukkue Swansea hallitsi lauantain peliä, mutta Everton pääsi kuitenkin johtoon walesilaisten omalla maalilla. Jordan Ayew’n kauden 11. maali (kaikissa kilpailuissa) kuitenkin tasoitti loppulukemiksi 1-1.
– Tämä on seuralle ja minulle positiivista aikaa, sillä emme saa unohtaa, missä olimme kuusi kuukautta sitten, Ayew totesi pelin jälkeen Sky Sportsin mukaan.
– Olemme nyt häntäpään kolmikkoa viisi pistettä edellä. Tämä on askel eteenpäin. Vaikka etenemmekin hitaasti, niin jos jatkamme pelaamista näin, teemme kaikki onnellisiksi.
Joukkueen paras maalintekijä Jordan Ayew kärsi äskettäin kolmen ottelun pelikiellon. Hänen poissaollessaan Swansea onnistui maalinteossa vain kerran, joten ghanalaisen tärkeyttä ei voi liikaa korostaa.
Valmennusvastuun Swanseassa joulukuussa ottanut Carlos Carvalhal nimitti Ayew’ta viikolla jopa yhdeksi Valioliigan parhaimmista hyökkääjistä. Kiitollisuus on molemminpuolista, sillä myös Ayew ylistää portugalilaisluotsin onnistumista tehtävässään. Swansean tulokset ovat olleet Carvalhalin johdolla erinomaisia.
– Siitä lähtien, kun tulin tähän seuraan, olen saanut ilmaista itseäni mitä parhaimmalla tavalla. Kun koutsi saapui, hän puhui kanssani heti ensimmäisenä päivänä ja kertoi luottavansa minuun. Hän kysyi, missä paras pelipaikkani on, ja sanoi, että kaikki on nyt kunnossa, Ayew kertoo.
– Nyt kasvoillani on hymy joka päivä. Meillä on yhä vähän paineita, mutta kuusi kuukautta sitten emme olisi saaneet tasapeliä tästä pelistä. Tämä oli yksi kauden parhaista esityksistämme, mutta jalkapallossa ei voi saada kaikkea.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lähde: Chelsea valmistelee tammikuun siirtoa Barcelona-pelaajasta
- Liverpool-kapteeni Virgil van Dijk otti kantaa Salah-kohuun
- Kolo Touré: Erling Haaland saa puolustajat menettämään yöunensa
- Michail Antonio harjoittelee seuran mukana – ”Näyttänyt hyvältä”
- Liverpool-legenda Ian Rush sairaalassa
- Tottenhamin Brennan Johnson toisen Valioliiga-seuran kiikarissa
- Mohamed Salah palasi Liverpoolin kokoonpanoon – näin kommentoi Arne Slot
- Jättipaukku lähellä: nuhaisesti pelannut Arsenal nujersi sarjajumbon vain vaivoin
- Tämä oli videotuomarin näkemys Liverpool–Brighton-ottelussa puhuttaneesta tilanteesta
- Mohamed Salah nauratti toimittajia Brighton-voiton jälkeen
- Tämä oli videotuomarin näkemys Liverpool–Brighton-ottelussa puhuttaneesta tilanteesta
- Mohamed Salah nauratti toimittajia Brighton-voiton jälkeen
- The Sun: Arsenal-toppari osallisena välikohtauksessa Lontoossa
- Jättipaukku lähellä: nuhaisesti pelannut Arsenal nujersi sarjajumbon vain vaivoin
- Liverpool otti vapauttavan voiton – Mohamed Salah teki historiaa
- Mohamed Salah palasi Liverpoolin kokoonpanoon – näin kommentoi Arne Slot
- Tottenhamin Brennan Johnson toisen Valioliiga-seuran kiikarissa
- Valioliigapeluri jätettiin ulos AFCONista: ”Kyse ei ole jalkapallosta”
- Liverpool-legenda Ian Rush sairaalassa
- Chelsea haluaa hollantilaislupauksen – Man United ja Newcastle myös kiinnostuneita