Kommentti: Kun Sam Allardyce pelasti viihdebisneksen – Evertonin mutkikas kausi
Kuva: Getty Images
Viihteen maailmassa illuusiot ja ulkoasu ovat hyvin tärkeitä asioita – niin myös urheiluviihteen. Kun José Mourinho sanoo, ettei ole työssään viihdyttämässä ihmisiä, vaan voittamassa jalkapallo-otteluita, kyseessä ei ole ainakaan koko totuus.
Mourinho on managerina hyvin eläväinen hahmo, eikä se ole pieni tekijä tämän päivän viihdebisneksessä, jonka palasena tämän seura Manchester United on merkittävä. Viihdebisnekseen haluavat toki nykyistä isommin mukaan muutkin valioliigaseurat.
Evertonissa tämä tahto näkyi viimeistään viime kauden jälkeen selkeänä. En tiedä, minkä tyyppisiä muutoksia seuran imagosta ja markkinoinnista vastaavilla tahoilla on tapahtunut, mutta liikehdintä on sillä puolella ollut selkeää.
Angry Birds -logoa paidoissaan kantavaa joukkuetta vielä tämän kauden alussa manageroinut hollantilainen Ronald Koeman ei kenties ollut teinilehtien kansimateriaalia, mutta glamouria hänessä ehdottomasti oli. Entisistä huippupelaajista irtoaa mukavasti palstantäytettä medialle.
Everton teki myös korkean profiilin hankintoja kaudelle – Wayne Rooneyn paluu kasvattajaseuraansa oli iso uutinen, samoin kuin Gylfi Sigurdssonin siirtyminen Goodison Parkille. Kummankin pelillisestä onnistumisesta voidaan lopulta olla montaa mieltä – Rooney toki on iskenyt joukkueelleen kaudella jo kymmenen osumaa.
Liverpoolin sinisen seuran urheilullinen menestys oli kuitenkin lähellä pilata kaiken muun – viime marraskuun lopussa Koemanin paikan otti Sam Allardyce. Löytääkseen 63-vuotiaasta managerista glamouria, pitää olla vähintäänkin pesunkestävä lad, eikä tehtävä silti taida olla helppo. Urheilujoukkue ei kuitenkaan voi menestyä viihdemielessä, ellei se menesty omassa lähtökohtaisessa lajissaan.
Paikka valioliigassa alkoi olla uhattuna, ja Toffeissa oli ryhdyttävä pragmaattisiin toimiin. Linja pelaajahankinnoissa kuitenkin piti myös viihdearvon osalta – Allardyce toi joukkueeseen tammikuussa Theo Walcottin, joka aiheuttaa Englannissa jatkuvasti keskustelua, sekä räväkän hahmon turkkilaisen Cenk Tosunin muodossa.
Kummatkin tammikuun hankinnat olivat mukana tilanteessa, joka toi Evertonille eilen voiton Newcastlesta (otteluraportti täällä). Voitto nosti joukkueen Valioliigassa sijalle kahdeksan, mikä ei lopulta ole sille erityisen huono taso.
Allardycen alaisuudessa Everton on poiminut 31 pistettä liigassa – tämä siis joulukuun alusta alkaen. Otteluita tuolle jaksolle on mahtunut 21. Näiden pisteiden ja sarjasijoituksen nousun valossa pelastusoperaatiota voisi siis pitää onnistuneena. Konkarimanageri ei silti ole seuran kannattajien suosiossa – menestystä vaaditaan isolla nälällä, mikä luonnollisesti on hyvä asia.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Roberto De Zerbi: Tottenhamilla on 12 tarpeeksi hyvää pelaajaa
- Liverpool vei kohuteinin saksalaisjättien nenien edestä
- Mestarien liiga 2025–26: Loppuottelu, tulokset, maalipörssi, tv
- Chelsea putosi päätöskierroksella ulos europeleistä – ”Olemme musertuneita”
- Mohamed Salah rikkoi vielä yhden ennätyksen jäähyväisissään
- Valioliiga on uudessa tilanteessa – vastaavaa ei ole tapahtunut 138 vuoteen
- Ottelukeskus: Ottelut, tulokset, sarjataulukko, maalipörssi
- Pep Guardiola piti puheen Manchester Cityn faneille: ”Miksi te rakastatte minua niin paljon?”
- Liverpoolin jättävä Mohamed Salah: ”Itkin tänään enemmän kuin koko elämäni aikana”
- Arsenal teki historiallisen tempun – kukaan muu Valioliigassa ei ole kyennyt samaan
- Päätös nopeasti: Tässä on Pep Guardiolan uusi työ
- Thomas Tuchel yllätti – Arsenalin teinisensaatio mukaan MM-kisaleirille
- Hylkiöhyökkääjä pommitti Hull Cityn Valioliigaan viime hetkien voittomaalilla
- Tottenham-kapteenin ratkaisu herätti kohun – nyt puhuu Roberto de Zerbi
- Sir Alex Ferguson lähetti Pep Guardiolalle viestin
- ”Olen katunut syvästi” – Pep Guardiola myönsi suuren erheen City-uraltaan
- Oho! Pep Guardiola kommentoi avoimesti Manchester Cityn 115 syytettä
- Pep Guardiola antoi arvokkaan vinkin Cityn uudelle managerille
- 19-vuotias topparilupaus Arsenalin kiikarissa – MM-kisapaikka on itsestä kiinni
- Manchester Citylle surkeita uutisia Espanjasta


