Teräsmies Pablo Zabaleta: ”Kaikkien on syytä olla ylpeitä tästä seurasta”

Vain yhden ottelun poissa West Hamin kokoonpanosta päättyneellä valioliigakaudella ollut Pablo Zabaleta latoo suuria sanoja seuran sivustolla. 33-vuotias argentiinalainen vakuuttaa tyytyväisyyttään viime kesänä Itä-Lontooseen tapahtuneesta siirrostaan.
– West Hamiin tuleminen oli loistava päätös. Minä en tästä enää nuorene, mutta ajattelin pelata vielä muutaman kauden. Täällä nautin jalkapallosta.
Vaikean kauden päätteeksi Hammers sijoittui sarjassa kolmanneksitoista. Zabaletan mukaan oppia kertyi matkaan.
– Meidän on jatkossa vältettävä nyt tapahtuneet virheet, oltava joukkueena yhtenäisempiä ja tasaisempia. Tarvitsemme asennetta ja kunnianhimoa selviytyä europeleihin oikeuttaville sijoille.
Laitapakkina ja keskikentän puolustavassa roolissa pelaava kehäkettu muistuttaa myös seuran asemasta englantilaisen jalkapallon historiassa.
– West Ham on yksi suurimmista englantilaisista seuroista. Pelaamme upealla stadionilla kierroksesta toiseen 50 000 – 60 000 -päisen yleisön edessä, ja kannatuksemme on yksi valtakunnan parhaista. Kaikkien on syytä olla ylpeitä tästä seurasta.
[readmore from=pablo-zabaleta]
– Oma kauteni oli hyvä, olin poissa vain yhdestä sarjaottelusta, pelikiellon vuoksi. Haluan kiittää kannattajia ja toivottaa hyvää kesää MM-kisoja seuratessa. Ensi kaudella tulemme vahvempina takaisin.
Zabaletan sopimus West Hamin kanssa kestää ensi kesään saakka.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Eddie Howe: Newcastlen kesän huippuhankinta palaamassa pelikentille kuukauden päästä
- Manchester City ei kuulu Mestarien liigan voittajasuosikkeihin – näin Pep Guardiola kommentoi ennakkoasetelmia
- Arne Slot kertoi mielipiteensä Alexander Isakin Liverpool-debyytistä
- Liverpool teki sen taas! Diego Simeone katseli punaista viime hetken maalin jälkeen
- Harry Kane upotti Chelsean maaleillaan
- Valioliigan sarjajumbon valmentaja saamassa uuden sopimuksen
- Brightonille ikäviä uutisia – nuorukainen loukkaantui taas
- Arne Slot kummastelee asiantuntijoiden kommentteja: ”Unohtavat sen, että myimme pelaajia lähes 300 miljoonalla punnalla”
- Vaihtopelaajat ratkaisivat Arsenalin pelin – Arteta: ”Vähintään yhtä tärkeitä kuin avauksen pelaajat”
- Chelsea kohtaa illalla tutun pelaajan – Maresca: ”Heillä on pieni etu, koska…”
- Liverpool teki sen taas! Diego Simeone katseli punaista viime hetken maalin jälkeen
- Harry Kane upotti Chelsean maaleillaan
- Newcastle pyysi anteeksi
- Valioliigan sarjajumbon valmentaja saamassa uuden sopimuksen
- Arne Slot kummastelee asiantuntijoiden kommentteja: ”Unohtavat sen, että myimme pelaajia lähes 300 miljoonalla punnalla”
- Hirvittävä munaus Tottenhamin Mestarien liigan pelissä
- Arne Slot kertoi mielipiteensä Alexander Isakin Liverpool-debyytistä
- Kova väite Rúben Amorimin jatkosta brittimediassa
- Brightonille ikäviä uutisia – nuorukainen loukkaantui taas
- Rio Ferdinand huolissaan Benjamin Šeškon tilanteesta: ”En halua ajatella, mihin tämä voisi johtaa”