John Obi Mikel poistui Chelseasta tammikuussa 2017.

Antonio Conte oli saapunut seuran päävalmentajaksi kesällä, eikä antanut 11 vuotta Chelseaa edustaneelle nigerialaiselle ollenkaan peliaikaa. Obi Mikel lähti sen seurauksena Kiinan pääsarjassa pelaavaan TJ Tedaan.

Obi Mikelin mielestä Conte kohteli häntä väärin.

– Oli ehdottomasti oikea aika poistua, koska silloin kun sinulla on tuollainen valmentaja..

– Olet kuka tahansa, niin sinun on kunnioitettava ihmisiä, jotka ovat tehneet seurasta sen, mitä se on nyt. Chelsea ei ollut lähellekään tällainen 10 tai 15 vuotta sitten. On pelaajia, jotka ovat rakentaneet tämän seuran tällaiseksi.

– Kun valmentaja päättää viiden minuutin jälkeen, ettei luota sinuun ja haluaa tehdä muutoksen, niin se piti vain hyväksyä ja poistua.

Obi Mikel rakastaa kuitenkin edelleen Chelseaa.

– Siteeni seuraan eivät ole muuttuneet mihinkään yhden valmentajan vuoksi. Tunteeni Chelseaan on aina samanlainen. Olen sininen ja haluan olla sellainen vielä vuosien päästä.