Van Dijk tunnisti Liverpoolin läpimurtopelaajan kyvyt jo vuosia sitten: ”Sanoin siitä kykyjenetsijällekin”
Kuva: Getty Images
Liverpoolin hollantilaistoppari Virgil van Dijk vakuuttui skottipakki Andrew Robertsonin kyvyistä jo kauan ennen kuin kaksikko pelasi samassa seurassa.
Van Dijk, 26, sai viimein siirtonsa Southamptonista Liverpooliin tammikuussa. Robertson, 24, siirtyi Merseysidelle jo viime kesänä Hull Citystä.
Hollantilaisjärkäle kohtasi Robertsonin ensimmäisen kerran vuonna 2013 Celticin paidassa. Robertson kantoi tuolloin Dundee Unitedin värejä.
– ”Robbo” on pärjännyt fantastisesti. Kun menin Celticiin, hän pelasi Dundee Unitedissa, ja minä ajattelin jo silloin, että hän on erittäin hyvä pelaaja. Mietin silloin, että hänen pitäisi siirtyä Celticiin! naureskeli van Dijk Liverpoolin kaudenpäätös DVD:llä.
– Sanoin siitä uskoakseni yhdelle kykyjenetsijällekin. Tykkään välillä antaa mielipiteeni pelaajista. Hän on kerrassaan mahtava pelaaja, joka tekee kovaa töitä. Jos peleistä pitää antaa arvosanoja, en usko, että hän saa ikinä alle kutosta.
LUE MYÖS:
- Huhhuh, mikä nousu! Chelsea takoi alle varttiin neljä kaappia yhdeksän maalin trillerissä
- Liverpool punnersi Atlético Madridin ohi
- Arsenal loi ja tuhlaili Napolissa
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei
- Pep Guardiola halusi tähtipelaajan Cityyn: ”Man Unitedin paras pelaaja”
- Xabi Alonso lupaa huippulupaukselle isompaa roolia: ”Kausi on pitkä”
- Jättipaljastus: Man United sanoi ei nuorelle Kylian Mbappelle
- Xabi Alonso otti kantaa Chelsean kesähankinnan tilanteeseen: ”Todella turhauttavaa hänen kannaltaan”
- Liverpoolin avainpelaaja jäi ilman jatkosopimustarjousta: ”Tulin siitä todella surulliseksi”
- Jamie Carragher: Erling Haalandia pidetään tulevaisuudessa kaikkien aikojen parhaana maalintekijänä
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Lähde: Fulham-luotsi potku-uhan alla
- Gabriel Jesus yllättyi Arsenalin ratkaisusta: ”Kukaan ei kertonut minulle siitä mitään”
- Manchester City hallitsi Mestarien liigassa – Erling Haaland maalasi kahdesti
- Valioliigasta viisi ehdokasta parhaaksi miespelaajaksi Ballon d’Or -gaalassa
- Manchester Unitedin legenda ylisti huippulupausta: ”Eräänlainen sukupolvitalentti”
- Liverpool teki merkittävän muutoksen – uusi sponsoridiili on massiivinen
- Wayne Rooney ei usko Michael Carrickin kommentteja: ”Hänen on sanottava tietyt asiat julkisuudessa”
- Aston Villa vei pisteet vieraskentältä – toppari antoi kaksi maalisyöttöä
- Kaverukset ottivat kovasti yhteen – ”Hän on hyvä ystäväni, mutta”