Chelsean entinen suuruus kertoi voittaneensa syövän: ”Olin silti koko ajan sama Vialli”
Kuva: Getty Images
Chelseata sekä pelaajana että valmentajana edustanut Gianluca Vialli on paljastanut sairastaneensa salassa syöpää. Italialainen kertoo kuitenkin olevansa nyt kunnossa, ja voitettuaan käymänsä taiston.
Vialli kertoi Corriere della Serralle saaneensa kemoterapiaa kahdeksan kuukauden ja sädehoitoa kuuden viikon ajan.
– Voin nyt todella hyvin. Siitä on vuosi aikaa ja fysiikkani on taas kunnossa. Joskaan minulla ei ole varmuutta siitä, kuinka tämä ottelu päättyy, Vialli kertoi.
– Tiesin sen olevan rankkaa, ja rankkaa oli myös siitä kertominen muille, perheelleni. En ikinä haluaisi satuttaa ihmisiä, jotka rakastavat minua: vanhempiani, veljiäni ja siskojani, vaimoani Cathrynia ja pieniä tyttöjäni Oliviaa ja Sofiaa. Ja tavallaan sitä kuitenkin häpeilee – aivan kuin tapahtunut olisi omaa syytäni.
– Pidin yleensä puseroa paitani alla, jotta kukaan ei huomaisi mitään. Olin silti sama kaikkien tuntema Vialli, mutta sitten päätin kertoa tarinani ja kirjoittaa siitä kirjan.
– Toivon, että tarinani voi inspiroida ihmisiä, jotka ovat elämänsä käännekohdassa, ja että minun kirjaani pidettäisiin yöpöydällä, jotta siitä vois lukea tarinan tai pari ennen nukahtamista tai aamulla herätessään.
– Elämä on tehty 10-prosenttisesti siitä, mitä meille tapahtuu, ja 90-prosenttisesti siitä, miten käsittelemme sen. Toivon, että tarinani voi auttaa muita käsittelemään oikealla tavalla sitä, mitä tapahtuu, Vialli jatkoi.
Vialli pelasi Chelseassa vuosina 1996-1999 78 ottelua, tehden niissä 40 maalia. Vuodesta 1998 vuoteen 2000 hän valmensi samaa seuraa, ollen samalla koko Valioliigan ensimmäinen italialaismanageri.
Lähde: Sky Sports
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Brighton-valmentaja piikitteli Arsenalia: ”Kukaan ei myönnä sitä, mutta…”
- BBC: Danny Welbeck nähdään ensi kaudellakin Valioliigassa
- Tottenham-pelaaja vakuuttaa: Joukkue kääntää kurssinsa – ”Et voi sanoa, etteikö meillä olisi tarpeeksi hyviä pelaajia…”
- Toimittaja: Nottingham Forest ei aio käyttää hyökkääjänsä kallista osto-optiota
- Liverpooliin siirtyvä toppari joutuu leikkaukseen
- Julian Nagelsmann kertoi mielipiteensä Liverpool-pelaajasta: ”Tilanne oli todella vaikea”
- Vakavasta auto-onnettomuudesta kuntoutunut Michail Antonio löysi uuden seuran
- Arsenalin Calafiori vihjasi paluusta entiseen seuraansa: “Haluaisin palata Romaan”
- Fantasy Premier League: GW 29 – kuka kapteeniksi?
- Arsenalin puolustaja myöntää jännityksen mestaruusjahdissa
- Arsenalin Calafiori vihjasi paluusta entiseen seuraansa: “Haluaisin palata Romaan”
- Valioliigan somejulkaisu meni yli rajan – Tottenham vaati poistamista
- Vakavasta auto-onnettomuudesta kuntoutunut Michail Antonio löysi uuden seuran
- Julian Nagelsmann kertoi mielipiteensä Liverpool-pelaajasta: ”Tilanne oli todella vaikea”
- Arne Slot kertoi mielipiteensä Valioliigan pelillisestä trendistä: ”Jalkapallosydämeni ei pidä siitä”
- Fantasy Premier League: GW 29 – kuka kapteeniksi?
- Athletic: Arsenal-valmentajan tilipussi karttuu jokaisesta erikoistilannemaalista
- Liverpooliin siirtyvä toppari joutuu leikkaukseen
- Patrick Vieira kertoi mielipiteensä Arsenalin pelitavasta: ”Olen hieman pettynyt, mutta…”
- Arsenalin puolustaja myöntää jännityksen mestaruusjahdissa