Cardiff nostamassa syytettä Nantesille Emiliano Salan kuolemaan johtaneesta onnettomuudesta
Kuva: Getty Images
Cardiff City saattaa nostaa syytteen FC Nantesia vastaan välinpitämättömyydestä. Walesilaisseuran asia koskee hyökkääjänsä Emiliano Salan kuolemaa.
Salaa kuljettanut pienkone syöksyi tammikuussa Englannin kanaaliin paluumatkalla vanhan seuransa Nantesin luota. Cardiffin kanssa kaksi päivää aiemmin sopimuksen allekirjoittanut hyökkääjä löydettiin viikko sitten kuolleena kanaalin pohjalta löytyneestä koneen hylystä.
Cardiff vie Nantesin oikeuteen, jos selviää ettei turmakonetta lentäneellä David Ibbotsonilla ollut asianmukaista lentolupaa.
Sala haudattiin lauantaina kotikaupungissaan Progresossa.
Nantes on vaatinut Cardiffilta pelaajan 17 miljoonan euron siirtokorvausta, jonka ensimmäinen osuus seuran tulisi maksaa viikon loppuun mennessä.
Telegraphin tietojen mukaan Cardiff on nyt laittanut maksut jäihin odottaessaan vastauksia Salan kuolemaan johtaneista syistä.
Joitakin vastauksia voidaan saada tulevalla viikolla, kun Lento-onnettomuuksien tutkintajärjestö julkaisee raporttinsa kuukausi 21. päivä tammikuuta sattuneen onnettomuuden jälkeen.
Cardiff on myös erikseen järjestänyt tutkinnan lentäjä Ibbotsonin mahdollisesta lisenssin puuttumisesta.
Seurajohto uskoo, että jos Ibbotsonin lentoluvattomuus vahvistetaan tutkintajärjestöltä, siitä voisi nostaa syytteen välinpitämättömyydestä.
[readmore from=Emiliano-Sala]
Se suojaisi myös Willie ja Mark McKayta, jotka järjestivät Salan lennon, mutta kiistivät valinneensa konetta tai lentäjää.
Onnistunut väliinpitämättömyyssyyte Nantesia vastaan vähentäisi seuran pelaajasta vaatimaa siirtokorvausta. Cardiff voi myös vedota siihen, ettei Salan omistajanvaihdos ollut siirtynyt täysin walesilaisseuralle, sillä pelaajaa ei oltu rekisteröity Valioliigaan.
Uskomme, ettei rekisteröintiä ehditty tehdä Cardiffin puheenjohtaja Mehmet Dalman kommentoi Telegraphille.
Lähde: Telegraph
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Miksi Antoine Semenyo saa pelata Man Cityn kanssa liigacupissa, mutta Marc Guéhi ei?
- Igor Tudor selitti somehitiksi nousseen hetken: ”Poikani sanoi, että kaikki Kroatiassa nauravat minulle”
- Kakkosvahdit vastakkain Arsenalin ja Man Cityn välisessä liigacupin finaalissa
- Liam Rosenior pyytää pelaajiaan unohtamaan hälyn Chelsean ympärillä
- Kun Trent Alexander-Arnold jäi ulos Englannin kokoonpanosta, seurasi törkeitä huhuja
- Liverpool ei pysynyt Brightonin vauhdissa
- Liverpoolille massiivinen helpotus PSG-ottelun alla
- José Mourinho murtui – koskettavat jäähyväiset Manchester Unitedin ja Chelsean ex-valmentajalle
- Michael Carrick raivosi tuomareista – ”Kaikki oli kaaosta”
- Nyt tuli selitys – tästä Man United -leirissä raivottiin
- Kun Trent Alexander-Arnold jäi ulos Englannin kokoonpanosta, seurasi törkeitä huhuja
- Liam Rosenior pyytää pelaajiaan unohtamaan hälyn Chelsean ympärillä
- Nyt tuli selitys – tästä Man United -leirissä raivottiin
- Liverpoolille massiivinen helpotus PSG-ottelun alla
- José Mourinho murtui – koskettavat jäähyväiset Manchester Unitedin ja Chelsean ex-valmentajalle
- Valioliiga voi saada jopa seitsemän joukkuetta Mestarien liigaan
- Liverpool ei pysynyt Brightonin vauhdissa
- Arsenal-tähdeltä shokkipaljastus: ”Olin siirtymässä Bayern Müncheniin”
- Michael Carrick raivosi tuomareista – ”Kaikki oli kaaosta”
- Man United tähyää 80 miljoonan keskikenttämiestä