Manchester City voitti sunnuntaina toisen peräkkäisen Valioliigan mestaruuden voitettuaan päätöskierroksella Brightonin vieraissa maalein 4-1.

Sunnuntaiseen otteluun päättyi myös Brightonin Bruno Saltorin ura. 38-vuotias seuran kapteeni edusti Brightonia yhteensä seitsemän vuoden ajan. Espanjalainen oli ottelussa avauskokoonpanossa ja tuli vaihtoon hetki ennen päätösvihellystä.

Bruno hyvästeli seuran kannattajat ja poistui kyyneleet silmissään vaihtopenkille.

Hetkeä myöhemmin Manchester Cityn kapteeni Vincent Kompany asteli niin ikään vaihtoon. Kompany kiitti Brightoniin saapuneita vieraskannattajia ja sai Pep Guardiolalta suuren halauksen tultuaan vaihtoon.

Kompanyn nykyinen sopimus Manchester Cityn kanssa päättyy kuluvaan kauteen. 33-vuotias belgialainen ei ole vielä allekirjoittanut jatkosopimusta seuran kanssa ja on saanut neuvotella vapaasti muiden seurojen kanssa vuodenvaihteesta lähtien.

Kompanylla on edessään vielä ainakin yksi ottelu Manchester Cityn riveissä – nimittäin FA Cupin finaali. Manchester City kohtaa FA Cupin finaalissa ensi viikonloppuna Watfordin.