Manchester City ja Liverpool antoivat kaikille Valioliigan ystäville huikean mestaruustaiston tällä kaudella. Joukkueiden ei kuitenkaan tarvitse odottaa seuraavaa kohtaamistaan kovinkaan kauaa.

Manchester City varmisti lauantaina FA Cupin mestaruuden voittamalla Watfordin loppuottelussa peräti 6-0-lukemin. (Otteluraportti)

FA Cupin lisäksi Manchester City voitti tällä kaudella sekä Valioliigan että Liigacupin mestaruuden, mikä tarkoittaa että ensi kauden Community Shield -kamppailu pelataan Valioliigan kärkikaksikon, eli Manchester Cityn ja Liverpoolin välillä. Normaalisti Community Shieldin loppuottelussa pelaavat Valioliigan ja FA Cupin mestari.

Ottelun ajankohtaa ei olla vielä lyöty lukkoon, mutta se todennäköisesti pelataan elokuun alussa, juuri ennen valioliigakauden käynnistymistä.

Manchester City voitti tämän kauden Community Shield -ottelussa Chelsean 2-0-lukemin Sergio Agüeron maaleilla. Liverpool pelasi viimeksi kyseisessä hyväntekeväisyysottelussa vuonna 2006.

Lue lisää: