Southamptonin cup-jatkolle paha varjo? Tietoa avainpelaajan vammasta odotetaan
Kuva: Getty Images
Southampton kaatoi tiistaina Liigacupissa Fulhamin lukemin 1-0. Ottelu saattoi kuitenkin tulla joukkueelle kalliiksi.
Sekä ratkaisumaalin iskenyt Michael Obafemi, että vastikään jatkosopimuksen Southamptonin kanssa tehnyt Nathan Redmond joutuivat jättämään kentän loukkaantumisten vuoksi.
Redmond putosi nilkkansa päälle, ja väänsi sen huolestuttavan oloisesti. 25-vuotias jätti kentän lopulta kahden fysion avustamana.
– Aivan ensimmäiseksi on sanottava, että toivomme ettei vamma ole paha. Oli järkyttävää nähdä Nathan makaamassa pitkään kentän pinnassa, Saints-manageri Ralph Hasenhüttl sanoi.
– Hyvä asia on, ettei nilkka ollut turvonnut. Huono taas se, että Nathan tunsi todella voimakasta kipua.
Redmond oli ennen loukkaantumistaan tehnyt esityön ottelun ainoaan maaliin. Myös sen tehnyt Obafemi jouduttiin vaihtamaan kentältä, mutta Hasenhüttl uskoo, ettei hänen kohdallaan ollut lihaskramppia vakavammasta asiasta.
Southampton kohtaa Valioliigassa lauantaina Manchester Unitedin.
Lähde: The Telegraph
LUE MYÖS:
- Virallista: Manchester City on todettu syylliseksi vakaviin sääntörikkomuksiin – Valioliiga julkaisi painavan tiedotteen
- Olivier Giroud lopettamassa pelaajauransa: ”Nautin joka hetkestä”
- Man City sai jo kesällä tiedon syyllisyydestä – rahaa paloi silti yli puoli miljardia
- Arsenal-legenda hylkäsi Manchester Unitedin tarjouksen: ”En voinut jättää Arsenalia”
- Milloin suurseura tarraa kiinni? Brentfordin laitapakki on pelipaikkansa eliittiä
- Menettääkö Man City mestaruutensa Man Unitedille? Wayne Rooney ei ottaisi mielellään mitalia vastaan
- Huippulupaus haluaa jättää Man Unitedin – Rio Ferdinand: ”Seura ei voi ottaa tällaista vastaan 15-vuotiaalta”
- Anthony Gordon: Minua arvostetaan enemmän Espanjassa kuin Englannissa
- Roy Keane: Cole Palmer ei ole käänteentekevä pelaaja
- Mauricio Pochettino totesi Manchester Cityn syytteistä: ”Se on todella surullista”
- BBC: Neljä vaihtoehtoa Manchester Cityn kohdalla
- Väite kulisseista: Manchester Cityn pomo uhosi muille valioliigaseuroille
- Anthony Gordon pani Espanja-tappion käytännössä yhden pelaajan piikkin
- Liverpoolille karu takaisku: Cody Gakpon vammasta paljastui uutta tietoa
- Mauricio Pochettino totesi Manchester Cityn syytteistä: ”Se on todella surullista”
- Martin Ødegaard raivostui Man Cityn ex-tähdelle – huulilta luettiin raju viesti
- Huippulupaus haluaa jättää Man Unitedin – Rio Ferdinand: ”Seura ei voi ottaa tällaista vastaan 15-vuotiaalta”
- Viktor Gyökeres jäänyt pienelle vastuulle Arsenalissa – kertoi mielipiteensä roolistaan
- Anthony Gordon: Minua arvostetaan enemmän Espanjassa kuin Englannissa
- TMW: Ruben Loftus-Cheek on pian vapaa agentti – herättää kiinnostusta Valioliigassa